Dalig, Piotr


Urodzi³ siê w 1953, ukoñczy³ studia w Instytucie Muzykologii UW. W 2000 uzyska³ stopieñ dr hab. na podstawie pracy: Tradycje muzyczne, a ich przemiany. Miêdzy kultura ludow±, popularn± i elitarn± Polski miêdzywojennej. Wyk³ada³ na UW, Akademii Muzycznej w Warszawie i na UMK w Toruniu. Od 1983 zwi±zany z Instytutem Sztuki PAN (Zak³ad Historii Muzyki, Pracownia Folkloru), od 2002 jest profesorem nadzwyczajnym na Wydziale Historycznym UW, a od roku 2003 kierownikiem Zak³adu Etnomuzykologii Instytutu Muzykologii UW.

Specjalizuje siê w etnomuzykologii. Uczestniczy³ w wielu miêdzynarodowych konferencjach po¶wiêconych etnicznym, ludowym, plemiennym kulturom muzycznym, instrumentom muzycznym, ¼ród³om do historii muzyki itp. W polu jego zainteresowañ le¿y tak¿e taniec ludowy, teatr wiejski, historia etnomuzykologii i rola folkloru w wychowaniu szkolnym

Opiekuje siê zbiorami Archiwum Fonograficznego im. Mariana Sobieskiego nagrania pie¶ni ludowych i melodii instrumentalnych od 1904 r.) i uzupe³nia zbiory IS w³asnymi nagraniami i filmami terenowymi. W swoim dorobku ma ju¿ - ok. 20. 000 nagrañ pie¶ni i melodii instrumentalnych, rejestracje tañców, gry instrumentalistów, widowisk ludowych i teatrów wiejskich ze wszystkich regionów Polski i krajów o¶ciennych.

Jest cz³onkiem International Council for Traditional Music (Unesco), Society for Music Education

Do jego najwa¿niejszych prac nale¿± publikacje: Muzyka ludowa we wspó³czesnym spo³eczeñstwie (WSiP 1987), Ludowa praktyka muzyczna w komentarzach i opiniach wykonawców w Polsce (IS PAN 1993) i Muzyka Adwentu. Mazowiecko-podlaska tradycja gry na ligawce (IS PAN 2003).

oprac. [kd]










[ Wróæ ]

Sylwetki

Prawa autorskie © przez Dom Tanca - (3307 ods³on)

Encyclopedia ©
Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona g³ówna