Czekanowska, Anna


Anna CZEKANOWSKA-KUKLIÑSKA Anna ur 1929 we Lwowie, etnomuzykolog.Jest córk± s³ynnego etnografa, badacza Afryki, Jana Czekanowskiego.
Ukoñczy³a filozofiê na Uniwersytecie w Poznaniu, doktoryzowa³a siê i habilitowa³a na UW w zakresie muzykologii i etnomuzykologii ("Pie¶ni bi³gorajskie" 1958, "Ludowe melodie w±skiego zakresu w krajach s³owiañskich" 1968). W 1976 roku objê³a stanowisko profesora w Instytucie Muzykologii UW, którego by³a dyrektorem do 1991 (od 1976 profesor).

Wyk³ada³a w Seattle, w Pittsburgu, w Durham University, w The Queen`s University of Belfast oraz na Johannes Gutenberg-Universitaet w Mainz. Od 2000 roku jest emerytowanym profesorem w Instytucie Muzykologii UW oraz profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jest cz³onkiem szeregu miêdzynarodowych towarzystw naukowych.

Autorka prac o polskiej i s³owiañskiej muzyce ludowej, muzyce Azji, rozpraw metodologicznych oraz podrêczników "Etnografia muzyczna" i "Etnomuzykologia wspó³czesna". By³a promotorem pracy doktorskiej Piotra Dahliga "¦wiadomo¶æ muzyczna wykonawców ludowych w Polsce. Pojêcie formy, funkcji i warto¶ci muzyki" (1983). Obszerna bibliografia prac naukowych tutaj.


Czê¶ci± zakresu jej zainteresowañ s± przemiany w ludowej kulturze muzycznej. Przygotowa³a syntezê Polish Folk Music: Slavonic Heritage, Polish Tradition, Contemporary Trends (Cambridge 1990), "Kultura tradycyjna dzi¶: czynnik stymulacji czy wspomnienie przesz³o¶ci?" (Muzyka 2001).


Osoby zwi±zane ze ¶rodowiskiem Domu Tañca, a zw³aszcza jego za³o¿yciele w pocz±tkach istnienia (po³owa lat 90) by³y albo jej uczniami albo czêsto kontaktowa³y siê z prof. Czekanowsk± w sprawach naukowych i ideowych, z powodu jej ¿ywego zainteresowania ruchem "revival".






[ Wróæ ]

Sylwetki

Prawa autorskie © przez Dom Tanca - (3480 ods³on)

Encyclopedia ©
Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona g³ówna