Techniczne: CZARNY CZWARTEK W POZNANIU Impreza
Wysłano dnia 13-11-2007 o godz. 07:17:41 przez ajdac   
Volver
Wydawnictwo Czarne oraz Jacek Hałas zaprasza:
Sprzedana Muzyka w Poznańskim Domu Tańca!!!
15 listopada 2007, g.19.00, OBORA, ul. Fredry 12, Poznań


· Spotkanie autorskie z Andrzejem Bieńkowskim oraz promocja książki „Sprzedana Muzyka” - spotkanie poprowadzi Jacek Hałas
· Prezentacja unikalnych filmów o wiejskich muzykantach
· Muzyka i tańce wielkopolskie na żywo: Tomasz Kiciński, Romek Jędraszak, Zofia Dragan
· Muzyka i tańce inne na żywo: oberki, polki, tańce korowodowe ludów Bretanii oraz Csango: Nomadzi Kultury (Hałasowie), Basia Wilińska, Michał Żak & Tomek Kowalczyk (po 22.00).

Andrzej Bieńkowski „Sprzedana muzyka”

Wydawnictwo Czarne
powstało w 1996 roku i jest prywatną, niezależną oficyną. Specjalizuje się we współczesnej prozie polskiej i środkowoeuropejskiej. Polscy twórcy Czarnego to m.in.: Natasza Goerke, Henryk Grynberg, Maciej Malicki, Agata Miklaszewska, Daniel Odija, Tomasz Piątek, Krzysztof Siwczyk, Paweł Smoleński, Andrzej Stasiuk, Dariusz Suska, Marcin Świetlicki, Krzysztof Varga i Janusz L. Wiśniewski.

Tomasz Kiciński
w znakomity sposób kontynuuje tradycje wielkopolskiego wiejskiego muzykowania m.in. kapeli Floriana i Piotra Ratajczaków i mistrza, który wykształcił wielu znakomitych muzykantów, nieżyjącego już - Edwarda Ignysia. Od najmłodszych lat występował na scenie, jako dziecko ze swoim mistrzem, później jako solista, albo ze swoją kapelą, w końcu jako mistrz dla najmłodszych muzykantów z Bukówca. Od ponad 10-ciu lat uczy tradycyjnego sposobu gry, repertuaru, naprawy i budowy dud w Szkolnym Zespole Regionalnym "Miglance", a od 2003 roku prowadzi Szkołę Dudziarską założoną, z inicjatywy Zofii Dragan, w bukówieckim Zespole Szkół. Obecnie szefuje też, uhonorowanej Nagrodą im. Oskara Kolberga w 2006 roku, kapeli dudziarskiej "Manugi"

Roman Jędraszak
jest spadkobiercą najlepszych polskich tradycji sztuki dudziarskiej. Szef „Kapeli Dudziarzy Wielkopolskich”, obchodzącej 60-lecie swojej nieprzerwanej działalności (rekord w skali kraju!). Kapela - pisze J. Jaskulski - to efekt konsekwentnego przekazu międzypokolenioweg paru muzykanckich rodów: Wawrzyniaków, Dukatów, Grocholskich, Wasielewskich i ich kolejnych pokoleń (Mendlewscy, Jędraszakowie). Podwaliny stworzone przez pierwsze pokolenie kapeli, które naukę gry na dudach i skrzypcach podwiązanych pobierali w okresie międzywojennym od mistrzów urodzonych jeszcze w XIX wieku, pozwoliły na zachowanie archetypu dudziarskiej tradycji i przekazanie jej swoim następcom niemal w niezmienionej postaci.(…) Poznańska kapela, w szczytowym okresie swego rozwoju (przełom lat 60. i 70. XX wieku) liczyła nawet kilkanaście osób. Jej największym walorem jest fakt, iż repertuar oraz umiejętność gry na dudach i skrzypcach podwiązanych od początku istnienia przebiega w sposób tradycyjny, czyli metodą przekazu mistrz-uczeń, bez użycia zapisu nutowego!”

Dom Tańca. Poznań
Kontakt: jacek@halas.art.pl / 601 869 897
Nomadzi Kultury

bilety: 10zł 

 
Pokrewne linki
 · Więcej o Impreza
· Napisane przez ajdac


Najczęściej czytany artykuł o Impreza:
"Otwarte ogrody" w Milanówku

  

Oceny artykułu
 
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


  

Opcje
 
 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych

  

Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona główna