Warsztaty tańca: Warsztaty tańców tradycyjnych zima-wiosna 2023 Warsztaty
Wysłano dnia 09-01-2023 o godz. 15:40:22 przez ajdac   
Volver
Uwaga, uwaga!
Zimowo-wiosenny sezon warsztatów tańców tradycyjnych w tym roku zaczynamy od 16 stycznia.

Spotykamy się co tydzień w poniedziałki od 20.00 do 22.00
w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej – Jazdów 3/20

Każdy może! Nawet gdy komu¶ się wydaje, że nie. A szczególnie, gdy kto¶ my¶li, że nie umie tańczyć. Wła¶nie dla takich ktosiów s± warsztaty, choć również dla ktosiów trochę tańcz±cych, jak również dla całkiem nieĽle wiruj±cych. Bez względu na... (dopiszcie sobie, co chcecie).

3 lipca były ostatnie tańce w tym sezonie.

Uwaga! Od 24 lipca zapraszamy na warsztaty tanców białoruskich! Szczegóły – post wyżej.





Zrzutka na koszty bież±ce Ambasady: 10 zł

Warsztaty najprawdopobniej będ± trwały do 26 czerwca 2023 r.

Prowadzenie: Grzegorz Ajdacki

- 16 stycznia, na pierwszym spotkaniu w cyklu, były tańce kajockie od rodziny Zarasiów z Nieznamierowic. Po¶więcili¶my je oberkom. Zagrała Joanna Strelnik na skrzypcach z Witkiem Wojciechowskim na basach i Antkiem Hasso-Agopsowiczem na bębenku (34).

- 23 stycznia, podobnie jak tydzień wcze¶niej, uczyli¶my się oberków kajockich, tym razem od Józefa Kędzierskiego z Rdzuchowa. Zagrali Antek Hasso-Agopsowicz (skrzypce, bębenek), Witek Wojciechowski (bębenek, skrzypce) i Marta Gotfryd (basy) (38).

- 30 stycznia uczyli¶my się oberków i polek z południowo-zachodniego Mazowsza. Kawałki od Stanisława Klejnasa z Raducza zagrali: Piotr Kaznowski (skrzypce), Asia Sztucka (basy) i Kuba Cie¶la (baraban) (30).

- 6 lutego tańczyli¶my KUJAWIAKA, czyli chodzonego, kujawiaka (wła¶ciwego) i oberka. Zagrał Rafał Mi¶ta na skrzypcach z Witkiem Wojciechowskim na basach (34).

- 13 lutego miała miejsce SENSACJA-REWELACJA! Po raz pierwszy na warsztatach były tańce kaliskie: czyli oberki, z owijokiem i polki (cztery wersje). Dla porównania zaczęli¶my jednak od sieradzkich owijoków. Zagrał Mateusz Raszewski (na skrzypcach) z Ul± Smykowsk± (na bębenku) (42).

- 20 lutego tańczyli¶my kujawskie kujawiaki, w tym oberka, tzw. kujawiaka wła¶ciwego i chodzonego. Mimo że dopiero co były, duże zapotrzebowanie wymaga częstych ćwiczeń (zwłaszcza przed wtorkow±, ostatni± przed postem, imprez± kujawiakow±). A grał Rafał Mi¶ta (na skrzypcach) z Witkiem Wojciechowskim (na basach) i go¶cinnie w ramach ćwiczeń warsztatowych Tomek Puchalski (40).

- 27 lutego, po długiej przerwie, zago¶ciły w naszych butach powi¶laki i zawi¶laki oraz polki spod Maciejowic. Zagrali je Wiktor Porakowski (harmonia trzyrzędowa, skrzypce) z Ul± Smykowsk± (bębenek) (28).

- 6 marca była nowo¶ć: łęczyckie i łowickie kujawiaki/kujony. Na koniec dla szybkiego porównania były kujawiaki kujawskie. Zagrało Napięcie: Łukasz Nizik (skrzypce), Maria Nizik (baraban) i Patryk Petersson (basy) (30).

- 13 marca tańczyli¶my tańce z południowo-wschodniego Mazowsza, z okolic Mińska Mazowieckiego, Otwocka i Kołbieli: oberki, trojaka, zaj±ca, kajduka oraz polkę. Zagrał Piotr Dorosz z Mateuszem Dobrowolskim (34).

- 20 marca pouczyli¶my się oberków kajockich od Rdzuchowa, przy muzyce od Józefa Kędzierskiego. Starali¶my się zrozumieć jeden ze starszych stylów tańca z tamtych okolic. Grała kapela w składzie: Antek Hasso-Agopsowicz (skrzypce, bębenek), Witek Wojciechowski (skrzypce, bębenek) i Marta Gotfryd (basy) (30).

- 27 marca były tańce miejskie – warszawskie: polki (z nogi), walczyki, fokstroty, tanga. Przygrała nam Bonanza w składzie: Kuba Zimończyk, Zuza Zimończyk, Marcin Chrzanowski i Wojtek Lubartowicz (36).

- 17 kwietnia zaprosili¶my na tańce powi¶lańskie z okolic Maciejowic: powi¶laki i zawi¶laki oraz polki. Przygrał nam Wiktor Porakowski (na harmonii) z Ul± Smykowsk± (na bębenku) (30).

- 24 kwietnia uczyli¶my się tańców opoczyńskich: oberków w dwóch wersjach, polek w dwóch wersjach oraz mazur-polki. Przygrała kapela w składzie: Stanisław Strelnik (skrzypce), Asia Sztucka (basy) i Witek Wojciechowski (bębenek) (28).

- 1 maja warsztatów nie było.

- 8 maja były kujawskie kujawiaki, czyli chodzony, kujawiak i oberek/mazur. Zagrali: Rafał Mi¶ta na skrzypcach z Witkiem Wojciechowskim na basach (29).

- 15 maja tańczyli¶my po kajocku, głównie oberki i trochę polek. Po raz pierwszy na warsztatach zagrał Franek Stalenga na harmonii. Towarzyszyli mu Witek Wojciechowski na skrzypcach, Antek Hasso-Agopsowicz również na skrzypcach i Marta Gotfryd na bębenku (40).

- 22 maja mieli¶my tańce miejskie: polki, fokstroty, tanga i walczyki. Zagrał Mateusz Kowalski na akordeonie z Grzegorzem Domańskim na barabanie (46).

- 29 maja były tańce z południowo-zachodniego Mazowsza. Kawałki od Stanisława Klejnasa grał Piotr Kaznowski (skrzypce) z Asi± Sztuck± (basy) i Kub± Cie¶l± (baraban). A tańczyli¶my oberki i trochę polek (29).

- 5 czerwca były tańce z Kujaw, a głównie kujawiaki. Trafił się na końcu oberek. Zagrał na skrzypcach Rafł Mi¶ta, za¶ przybasował mu Witek Wojciechowski (30).

- 12 czerwca były od dawna nieobecne na warsztatach tańce kieleckie. Były to oberki, polki i mazur-polki „starszej warstwy”. Melodie głównie od Kapeli Wincentego Jamioła z Marzysza i kapeli Stanisława Jakubowskiego z Woli Zaj±czkowskiej zagrała Kasia Andrzejowska (na skrzypcach), Franek de Latour (na barabanie), Marysia de Latour i Emilia B±k (na wymianę na basach) (34).

- 19 czerwca były oberki, polki, fokstroty i kilka tańców-zabaw (zaj±c, draban) od Kołbieli po Maciejowice. Zagrała kapela w składzie: Wiktor Porakowski na harmonii trzyrzędowej, Asia Zielonka na skrzypcach i Ula Smykowska na bębenku (28)

- 26 czerwca uczyli¶my sę dwóch czę¶ci tradycyjnego tańca góralskiego z terenów Niżnego Podhala – ozwodnego i zwyrtania. Lekcja była poprowadzona w oparciu o opisy z lat 50. ubiegłego stulecia autorstwa Włodzimierza Kotońskiego oraz o współczesne badania terenowe. Melodie z regionu zagrała kapela w składzie: Wiola Jakubiec (prym) i Jerzy Gut-Mostowy (sekund) i jeszcze Wawrzek Topa (sekund). Taniec przybliżyli Antónia Rokoąná i Jan Niemczyk (34).

- 3 lipca mieli¶my tańce polesko-podlaskie, przede wszystkim różne odmiany polek: drobn±, uginan±, przechodzon±, wiatr oraz krakowiaka, łysego i walczyka. Grał Kuba Zimończyk na harmonii z Mateuszem Dobrowolskim na bębenku (36).



Notatka: 31 lipca zapraszamy ponownie na warsztaty tańców białoruskich. Uczyć będzie Alena Leszkiewicz, a zagraj±: Anto¶ Bielski (duda białoruska), Nasta Bielska (bęben) i Liza Reut (skrzypce). Tańczyć będziemy lawonichę, polkę-babeczkę, kachanaczkę, bazar, a być może co¶ jeszcze - na pewno w różnych wariantach.

 

 
Pokrewne linki
 · Więcej o Warsztaty
· Napisane przez ajdac


Najczę¶ciej czytany artykuł o Warsztaty:
''Tkanina'' - zajęcia dla dzieci

  

Oceny artykułu
 
Wynik głosowania: 5
Głosów: 3


Po¶więć chwilę i oceń ten artykuł:

Wy¶mienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


  

Opcje
 
 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wy¶lij ten artykuł do znajomych  Wy¶lij ten artykuł do znajomych

  

Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona główna