Co Mazurek do Madziara?
Data: 29-04-2010 o godz. 13:52:47
Temat: Impreza


Impreza na 15-lecie Domu Tańca
7-8 maja 2010 r.


Co łączy zamieszkujących Mazowsze Mazurów z Madziarami?
Czy jest gdzieś wspólny zadzior?
Przekonaj się sam(a)!

Jedna z etymologii wyrazu „Mazur” wskazuje, że coś może być na rzeczy. Gdy w VIII-IXw. węgierskie plemiona napływały na ziemie ruskie, ich grabieżcze usposobienie budziło wrogość miejscowej ludności. I choć najeźdźcy powędrowali dalej na zachód i południe, zostawili po sobie niemiłe wspomnienia, a ich nazwą z czasem zaczęto określać nie tyle plemiona ugrofińskie, co ogólnie uciążliwych przybyszów, antypatycznych osadników. I tak w następnych wiekach użyto jej w odniesieniu do przybywającej z zachodu ludności polskojęzycznej - „Madziar” stopniowo przeszło w „Madzior”, „Maziur”, aż wreszcie osiągnęło swą ostateczną formę.

Uważamy, że tak śmiała teoria domaga się empirycznej weryfikacji! Z okazji 15-lecia Domu Tańca podejmujemy rękawicę. Dołącz do nas!

7 maja, piątek godz. 18.00
Warsztaty tańców polskich i węgierskich
Państwowe Muzeum Etnograficzne, ul. Kredytowa 1
Wydarzenie towarzyszące wystawie „Zakochany Chopin. Inspiracje mazowieckie” realizowane z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wstęp wolny

8 maja, sobota godz. 12.00
Konferencja Stowarzyszenia KAS i SDT poświęcona historii i teraźniejszości ruchu domów na Węgrzech, doświadczeń polskich i innych krajów Europy oraz możliwości rozwoju muzyki i tańca tradycyjnego wśród młodych.
Scena Lubelska, ul. Lubelska 30/32, III piętro
Wstęp wolny

8 maja, sobota od godz. 18.00
Polsko węgierska zabawa taneczna!
Zagrają:
Esztenás*
Tényleg**
Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej
Czarne Motyle
Kapela Niwińskich

Coyote Club, Słowackiego 16/18, I piętro
Wstęp: 10 zł


Dziękujemy Węgierskiemu Instytutowi Kultury w Warszawie za pomoc w realizacji przedsięwzięcia.

*Kapela Esztenás
powstała w 2002 r., ale członkowie zespołu grywali w różnych konfiguracjach już od 1993 r., kiedy to stworzyli Dom Tańca w Miszkolcu na Węgrzech. Na repertuar kapeli składa się głównie folklor grupy etnicznej Csángó z regionu Mołdawii i Gyimes. Grają muzykę taneczną, ogrywają festyny uliczne, targi, imprezy historyczne, prowadzą teatr uliczny i dom tańca dla dzieci.

**Kapela Tényleg
powstała w 2005 r. Jej członkowie są nauczycielami muzyki ludowej, aktywnymi muzykantami, którzy przekazywanie muzyki ludowej uważają za sprawę serca. Grają muzykę Węgrów zamieszkujących całą Kotlinę Karpat, a także ich sąsiadów. Od 2006 r. kapela prowadzi regularnie w Miszkolcu comiesięczny węgierski dom tańca, oparty na tradycyjnej muzyce smyczkowej.






Artykuł jest z Dom Tanca
http://www.domtanca.art.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.domtanca.art.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=449