Kompania Męska z Kalinówki w Warszawie! 26-27.10




pieśni pogrzebowe


Nawet wysoki stopień kultury nie jest zdolny odjąć grozy tajemniczemu misterium śmierci.
Henryk Biegeleisen

Zapraszamy do Ambasady Muzyki Tradycyjnej na dwudniowe spotkanie z Kompanią Męską z Kalinówki Kościelnej i pieśniami pogrzebowymi.


Kompania reprezentuje spuściznę śpiewaczą północnego Podlasia. Składa się ze śpiewaków pogrzebowych i członków chóru parafii Kalinówka Kościelna (gm. Knyszyn, woj. podlaskie). Działa we współpracy z Knyszyńskim Ośrodkiem Kultury. Jej liderem jest Jan Szklarzewski ze wsi Guzy.

Członkowie Kompanii spełniają różnorodne obrzędy swojej społeczności. Sprawują oprawę liturgiczną w kościele oraz tradycyjną, rozpisaną na role, inscenizację Drogi Krzyżowej. Co roku organizują zgromadzenia śpiewacze, m.in. wielogodzinne śpiewanie pieśni w Wielkim Poście, czy listopadowe zgromadzenie zaduszne w intencji zmarłych śpiewaków. W Święto Trzech Króli kolędują z gwiazdą. Kontynuują też charakterystyczny dla Podlasia zwyczaj Wołoczebnego, zwanego również "chodzeniem z Konopielką". W niedzielę Wielkanocną od zmierzchu obchodzą gospodarstwa we wsi i obwieszczają gromko Zmartwychwstanie, wykonując szczególny rodzaj pieśni o bardzo archaicznej symbolice.

Kompania jest tegorocznym laureatem Złotej Baszty Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.


Ze względu na obrzędową porę roku głównym tematem spotkania będą śpiewy zaduszne, psalmy pokutne oraz śpiewany różaniec za zmarłych. Porozmawiamy o ginących formach zwyczajów związanych ze zmarłymi. Nie zabraknie też miejsca na inne pieśni z repertuaru Kompanii.

Na spotkanie warto przynieść wydany w 2016 r. Śpiewnik Pogrzebowy z Kalinówki Kościelnej lub dowolne wydanie Oficjum za zmarłych. Teksty pieśni będą również dostępne na miejscu.

Mamy przekonanie, że śpiewając tradycyjne pieśni religijne pomagamy chronić od zapomnienia cenne dzieła niematerialnej kultury polskiej. Zachęcamy do aktywnego udziału wszystkich chętnych, bez względu na wyznanie i stopień zaangażowania religijnego.



PIĄTEK I SOBOTA
26—27 października

piątek
18:00—20:00 warsztaty (2h)
ok. 21:00 koncert pieśni tradycyjnych północnego Podlasia.
Po koncercie: zgromadzenie śpiewacze

sobota
12:00—17:00 warsztaty (4h z godzinną przerwą)

ZASADY UCZESTNICTWA I ZAPISY

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Liczba miejsc warsztatowych ograniczona, obowiązują zgłoszenia przez formularz zgłoszeniowy, dostępny od poniedziałku, 15.10.2018, godz. 9:00.
Warsztaty przeznaczone są dla kobiet i mężczyzn.



Adres:
Ambasada Muzyki Tradycyjnej
ul. Jazdów 3/20, Warszawa


●••

Organizator: Stowarzyszenie Dom Tańca
Projekt zrealizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca oraz ze Stowarzyszeniem „Tratwa” w ramach Akademii Kolberga 2018.


•••

Domek nr 3/20 przy ul. Jazdów jest wykorzystywany na cele kulturalno-społeczne przez Stowarzyszenie „Dom Tańca” dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.








Content ©
Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona główna