Kompania Mêska z Kalinówki w Warszawie! 26-27.10




pie¶ni pogrzebowe


Nawet wysoki stopieñ kultury nie jest zdolny odj±æ grozy tajemniczemu misterium ¶mierci.
Henryk Biegeleisen

Zapraszamy do Ambasady Muzyki Tradycyjnej na dwudniowe spotkanie z Kompani± Mêsk± z Kalinówki Ko¶cielnej i pie¶niami pogrzebowymi.


Kompania reprezentuje spu¶ciznê ¶piewacz± pó³nocnego Podlasia. Sk³ada siê ze ¶piewaków pogrzebowych i cz³onków chóru parafii Kalinówka Ko¶cielna (gm. Knyszyn, woj. podlaskie). Dzia³a we wspó³pracy z Knyszyñskim O¶rodkiem Kultury. Jej liderem jest Jan Szklarzewski ze wsi Guzy.

Cz³onkowie Kompanii spe³niaj± ró¿norodne obrzêdy swojej spo³eczno¶ci. Sprawuj± oprawê liturgiczn± w ko¶ciele oraz tradycyjn±, rozpisan± na role, inscenizacjê Drogi Krzy¿owej. Co roku organizuj± zgromadzenia ¶piewacze, m.in. wielogodzinne ¶piewanie pie¶ni w Wielkim Po¶cie, czy listopadowe zgromadzenie zaduszne w intencji zmar³ych ¶piewaków. W ¦wiêto Trzech Króli kolêduj± z gwiazd±. Kontynuuj± te¿ charakterystyczny dla Podlasia zwyczaj Wo³oczebnego, zwanego równie¿ "chodzeniem z Konopielk±". W niedzielê Wielkanocn± od zmierzchu obchodz± gospodarstwa we wsi i obwieszczaj± gromko Zmartwychwstanie, wykonuj±c szczególny rodzaj pie¶ni o bardzo archaicznej symbolice.

Kompania jest tegorocznym laureatem Z³otej Baszty Festiwalu Kapel i ¦piewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.


Ze wzglêdu na obrzêdow± porê roku g³ównym tematem spotkania bêd± ¶piewy zaduszne, psalmy pokutne oraz ¶piewany ró¿aniec za zmar³ych. Porozmawiamy o gin±cych formach zwyczajów zwi±zanych ze zmar³ymi. Nie zabraknie te¿ miejsca na inne pie¶ni z repertuaru Kompanii.

Na spotkanie warto przynie¶æ wydany w 2016 r. ¦piewnik Pogrzebowy z Kalinówki Ko¶cielnej lub dowolne wydanie Oficjum za zmar³ych. Teksty pie¶ni bêd± równie¿ dostêpne na miejscu.

Mamy przekonanie, ¿e ¶piewaj±c tradycyjne pie¶ni religijne pomagamy chroniæ od zapomnienia cenne dzie³a niematerialnej kultury polskiej. Zachêcamy do aktywnego udzia³u wszystkich chêtnych, bez wzglêdu na wyznanie i stopieñ zaanga¿owania religijnego.



PI¡TEK I SOBOTA
26—27 pa¼dziernika

pi±tek
18:00—20:00 warsztaty (2h)
ok. 21:00 koncert pie¶ni tradycyjnych pó³nocnego Podlasia.
Po koncercie: zgromadzenie ¶piewacze

sobota
12:00—17:00 warsztaty (4h z godzinn± przerw±)

ZASADY UCZESTNICTWA I ZAPISY

Wstêp na wszystkie wydarzenia jest bezp³atny. Liczba miejsc warsztatowych ograniczona, obowi±zuj± zg³oszenia przez formularz zg³oszeniowy, dostêpny od poniedzia³ku, 15.10.2018, godz. 9:00.
Warsztaty przeznaczone s± dla kobiet i mê¿czyzn.



Adres:
Ambasada Muzyki Tradycyjnej
ul. Jazdów 3/20, Warszawa


●••

Organizator: Stowarzyszenie Dom Tañca
Projekt zrealizowany we wspó³pracy z Instytutem Muzyki i Tañca oraz ze Stowarzyszeniem „Tratwa” w ramach Akademii Kolberga 2018.


•••

Domek nr 3/20 przy ul. Jazdów jest wykorzystywany na cele kulturalno-spo³eczne przez Stowarzyszenie „Dom Tañca” dziêki pomocy Miasta Sto³ecznego Warszawy – Dzielnicy ¦ródmie¶cie.








Content ©
Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona g³ówna