48h! Gołcunecki 20-21.09.2019

Kobiety w strojach ludowych. Od lewej: Józefa Siwiec, Maria Pęzik
Gałki Rusinowskie, 1958.
Źródło: Archiwum Muzyki Wiejskiej. Oryginalne zdjęcie czarno-białe. Koloryzacja: Katarzyna Rosik
PRZYŚPIEWKA (in. piosnka, śpiewka, wyrywas, kurant) – wg Wikipedii „krótka piosenka ludowa o treści okolicznościowej”. Wokalna forma rymowana, improwizowana, często dowcipna, śpiewana podczas zabaw z tańcem, w czasie uroczystości rodzinnych, obrzędowych, etc. Może być, wyznaniem, komentarzem, przestrogą, morałem, modlitwą, aluzją, zaczepką. Doskonała amunicja do użycia w czasie przekomarzania się muzykantów z tancerzami, chłopaków z dziewczynami, młodych ze starymi i wszystkich, którzy mają coś do powiedzenia.
●
Zapraszamy na intensywne (6h) zajęcia praktyczne poświęcone sztuce przyśpiewywania w tradycji pogranicza radomsko-opoczyńskiego. Naszymi przewodniczkami będą mistrzynie gatunku – wiejskie śpiewaczki z Gałek Rusinowskich, przy asyście uczniów.
W przerwach między przyśpiewkami znajdzie się też czas na rozmowy o muzyce i życiu, oraz na prace rękodzielnicze – panie z Gałek są niezrównane w wyrabianiu ozdobnych kwiatów z „bibuły” i zdradzą nam część swoich sekretów również w tej dziedzinie.
Pierwszy dzień spotkania zwieńczy koncert zespołu śpiewaczego z Gałek Rusinowskich oraz potańcówka przy Kapeli Kowalskiego.
Prosimy o przyniesienie kajetów, długopisów i nożyczek.
●
ŚPIEWACZKI Z GAŁEK K. RUSINOWA
Maria Siwiec
Zofia Kucharczyk
Maria Pęzik
Maria Oracz
Jadwiga Dziedzic
UCZNIOWIE
Marta Domachowska
Katarzyna Rosik
Mateusz Kowalski
Marcin Żytomirski
●
20–21 września 2019
20/09 (piątek)
18:00–20:00 – warsztaty
21:00–01:00 – koncert zespołu Gołcunecki i potańcówka
21/09 (sobota)
11:30–13:30 – warsztaty (rękodzieło i śpiew)
13:30–14:30 – przerwa obiadowa
14:30–16:30 – warsztaty
16:30 – krótkie podsumowanie
Adres:
Ambasada Muzyki Tradycyjnej
ul. Jazdów 3/20
●
ZASADY UCZESTNICTWA I ZAPISY:
Warunkiem udziału w zajęciach jest czynne uczestnictwo. Miejsca na warsztatach rezerwujemy wyłącznie dla osób zgłaszających udział w pełnym dwudniowym warsztacie.
Warsztaty przeznaczone są przede wszystkim dla kobiet.
Prosimy o przyniesienie kajetów, długopisów i nożyczek.
KOSZT:
50 zł - dwa dni warsztatów
20 zł - potańcówka.
Liczba miejsc warsztatowych jest ograniczona. Obowiązują zgłoszenia przez formularz internetowy.
REZERWACJA miejsca odbywa się na podstawie rejestracji w formularzu zgłoszeniowym oraz wpłaty na konto. Uczestnik, po wysłaniu zgłoszenia, otrzyma od organizatora instrukcję wpłaty (najpóźniej w ciągu 48h). Więcej informacji o zasadach uczestnictwa znajduje się w formularzu zgłoszeniowym.
Wydarzenie realizowane w ramach zadania „Spotkania 48h! w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej”. Dofinansowano ze środków Miasta Stołecznego Warszawy - Dzielnicy Śródmieście.
Domek nr 3/20 przy ul. Jazdów jest wykorzystywany na cele kulturalno-społeczne przez Stowarzyszenie „Dom Tańca” dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

|