48h! £êczyckie ● 18-19.10.2019




48h! £êczyckie
Gra niewidomy harmonista Leopold Talarowski z synem Janem. Czatolin, ok. 1960.
¬ród³o: Archiwum Muzyki Wiejskiej. Oryginalne zdjêcie czarno-bia³e. Koloryzacja: Katarzyna Rosik


Zapraszamy do Ambasady Muzyki Tradycyjnej na dwudniowe spotkanie z ³êczyckimi tradycjami muzycznymi.
Warsztaty kujawiaków, kujonów i innych starodawnych melodii tanecznych i pie¶ni poprowadz± cz³onkowie Kapeli z Le¶mierza i uczniowie wybitnego skrzypka Tadeusza Kubiaka:
Pawe³ Ladorucki (akordeon)
Marcin Lorenc i Natalia Kamecka (skrzypce)
Joanna Gancarczyk (¶piew),
Andrzej Dobierzewski (baraban).



Do udzia³u w warsztatach zaproszeni s± instrumentali¶ci: akordeoni¶ci, harmoni¶ci, bêbni¶ci i skrzypkowie a tak¿e ¶piewacy i ¶piewaczki, którzy chcieliby poznaæ melodie z repertuaru Tadeusza Kubiaka.
Uczestnicy warsztatów bêd± mogli nauczyæ siê najstarszych ³êczyckich melodii tanecznych — kujawiaków i kujonów, a tak¿e poznaæ prawid³a rz±dz±ce instrumentami w kapeli. Jak wynika z praktyki, charakterystyczny rytm i fraza kujona czy kujawiaka mo¿e sprawiaæ sporo trudu tym, którzy na co dzieñ graj± muzykê innych regionów. To spotkanie mo¿e ods³oniæ przed Wami nowy muzyczny ¶wiat.
Warsztaty maj± charakter otwarty, ale nie przewiduj± uczenia gry i ¶piewu od podstaw. Bêdziemy pracowaæ zarówno w podgrupach, jak i razem, wspólnie analizuj±c melodie.



18—19 pa¼dziernika

pi±tek
18:00—20:00 — warsztaty
21:00 — potañcówka

sobota
11:30—16:30 warsztaty c.d. (z przerw± regeneracyjn±)



ZASADY UCZESTNICTWA I ZAPISY

Koszt:
50 z³ - dwa dni warsztatów
20 z³ - potañcówka.

Zapisy:
Liczba miejsc warsztatowych jest ograniczona. Prosimy o zg³oszenia przez formularz internetowy.



Adres:
Ambasada Muzyki Tradycyjnej
ul. Jazdów 3/20



Kapela z Le¶mierza im. Tadeusza Kubiaka to jedna z najbardziej znanych i uznanych kapel regionu ³êczyckiego. Wspó³tworz±cy j± od wielu lat muzykanci — harmonista Pawe³ Ladorucki i bêbnista Andrzej Dobierzewski, wraz z za³o¿ycielem kapeli — wybitnym skrzypkiem, niestety, ju¿ nie¿yj±cym, Tadeuszem Kubiakiem — wiele razy siêgali po laury najwa¿niejszych festiwali w tym m.in. po "Basztê" na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i ¦piewaków Ludowych w Kazimierzu. Po ¶mierci Tadeusza Kubiaka, wystêpuj± wraz z m³od± skrzypaczk±, jego uczennic±, Natali± Kameck±. Znakiem rozpoznawczym kapeli s± charakterystyczne dla regionu ³êczyckiego powolne i dostojne kujony i kujawiaki, a tak¿e oberki i polki.

Marcin Lorenc
Skrzypek, urodzony i zamieszka³y w £odzi. Muzykant kapeli Ko¿uch i Odpoczno, wspó³pracuje równie¿ z Maciejem Filipczukiem, m. in. przy projekcie „Mazurek Vulgaris” i RPA. Wspó³organizator Pograjki £ódzkiej. Pobiera³ i pobiera nauki u skrzypków regionu ³êczyckiego i sieradzkiego, m.in. Tadeusza Kubiaka i Czes³awa Skrzyd³owskiego.

Joanna Gancarczyk
¦piewaczka, artysta plastyk, muzykantka, uczennica wiejskich muzykantów i ¶piewaczek. Zbiera i wykonuje muzykê tradycyjn± g³ównie Polski centralnej, ale równie¿ Polesia ukraiñsko–bia³oruskiego, organizuje wydarzenia kulturalne i edukacyjne zwi±zane z muzyk± tradycyjn±, prowadzi warsztaty ¶piewu, tañca, warsztaty dla dzieci. Jest wspó³twórczyni± Pograjki £ódzkiej. W 2017 roku prowadzi³a badania terenowe oraz warsztaty na temat ³êczyckiego ¶piewu tradycyjnego w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Na co dzieñ wystêpuje w: kapeli Ko¿uch (basy, ¶piew) – wykonuj±cej wiejsk± muzykê taneczn± z okolic £odzi, kapeli Odpoczno (basy, melodyka, ¶piew) – ³±cz±cej elementy wiejskiej tradycji, wspó³czesno¶ci i jazzu, oraz zespole wokalnym Z lasu, który ¶piewa tradycyjne pie¶ni z Polesia – z terenu Ukrainy i Bia³orusi.


Wydarzenie realizowane w ramach zadania „Spotkania 48h! w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej”. Dofinansowano ze ¶rodków Miasta Sto³ecznego Warszawy - Dzielnicy ¦ródmie¶cie.

Domek nr 3/20 przy ul. Jazdów jest wykorzystywany na cele kulturalno-spo³eczne przez Stowarzyszenie „Dom Tañca” dziêki pomocy Miasta Sto³ecznego Warszawy – Dzielnicy ¦ródmie¶cie.

Program








Content ©
Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona g³ówna