Niedźwiecki, Bartosz


Skrzypek ten (ur. 1975r.) należy do młodego pokolenia zafascynowanego muzyką tradycyjną i odkrywającego ją na nowo. Pochodzi z rodziny mającej wielopokoleniowe tradycje muzyczne: jego ojciec, obaj dziadkowie i pradziadek byli wiejskimi muzykantami.
Gra na skrzypcach, mazankach, polskich dudach i basetli. Jest samoukiem.

Jego repertuar to muzyka taneczna i obrzędowa z Mazowsza Rawskiego, Skierniewickiego i Łowickiego. Specyficzna rytmika, intonacja i brzmienie jego gry to styl wywodzący się ze współtowarzyszenia basów w kapeli. Gra głównie w technice "na jednych strunach" nie stroniąc od techniki wykorzystującej harmonizację - "na dwóch strunach". Jego wykonawstwo charakteryzuje bogata ornamentyka i żywiołowa ekspresja skłaniająca się ku transowi.

Główna działalność Bartosza Niedźwieckiego to rekonstrukcja muzyki wiejskiej. W tym projekcie współpracuje ze śpiewaczką i bębnistką Emilią Okołotowicz oraz z żoną Ewą która towarzyszy na basach. Wraz ze skrzypkiem Tomaszem Zygmontem tworzą kapelę Kołowrót ( I nagroda na festiwalu Nowa Tradycja 2005 i "Złote Gęśle"). Inny projekt to grupa Wędrowiec ( I nagroda na festiwalu Nowa Tradycja 2004), gdzie wraz z Remkiem Hanajem, Agatą Harz i Emilią Okołotowicz odtwarzaja muzykę obrzędową z wykorzystaniem technik alternatywnych i teatralnych.

Bartosz Niedźwiecki współpracuje z Instytutem Sztuki PAN. Pracuje nad podręcznikiem do nauki gry na polskich skrzypcach ludowych.


[ Wróć ]

Sylwetki

Prawa autorskie © przez Dom Tanca - (4152 odsłon)

Encyclopedia ©
Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona główna