Harz, Agata


Urodziła się w Kairze w 1965 roku, później mieszkała w Belgradzie i Warszawie. Z zamiłowania śpiewaczka, z wykształcenia orientalistka. Zajmowała się różnymi technikami wokalnymi (m.in. śpiewem klasycznym i współczesnym). Śpiewała w chórze "Lutnia", a później "Cantio polonica" (1977-87). W latach 1985-88 aktorka studenckiego Teatru Poga, działającego przy klubie Riviera-Remont w Warszawie. Od lat praktykuje śpiewanie białym głosem tradycyjnych pieśni polskich, głównie z Lubelszczyzny, Podlasia i Mazowsza, a także poleskich i serbskich.

Współtworzyła awangardową grupę Księżyc (por. hasło w wikipedii), z którą wydała dwie płyty: 1. "Nów" 7" EP (Obuh Records) 1993, 2. "Księżyc" - MC, LP (Obuh Records) 1996.

W I poł. lat 90-tych poznała dzięki nagraniom archiwalnym (głównie Archiwum im. J. i M. Sobieskich Instytutu Sztuki PAN) sztukę śpiewu Anny Malec (1910-91) z Jędrzejówki na Roztoczu i od tej pory jest wielką admiratorką oraz propagatorką jej stylu śpiewania oraz repertuaru.


Brała udział w grupie Bractwo Ubogich (1992-94), pierwszej kapeli zajmującej się polską muzyką tradycyjna in crudo, a później współtworzyła zespół Pies Szczeka (1999-2003, por. składanka "Muzyka z domu tańca" CD In crudo 2001).


Agata Harz współpracuje ze Stowarzyszeniem "Dom tańca" od początku jego istnienia. W latach 2005-06 zrealizowała autorski projekt pt. "Muzyka jednej wsi - Łukowa" w Biłgorajskiem. Prowadziła i prowadzi wiele warsztatów (m.in. na Taborach Domu Tańca, w Instytucie Kultury Polskiej UW), a od 2005 cykl warsztatów autorskich pt. "Wniebogłosy" w warszawskiej Galerii U Konadorów. Obecnie współtworzy kapelę Wędrowiec (I miejsce w konkursie Festiwalu "Nowa tradycja" 2004) oraz Klub Wędrowca. Współpracuje z Emilią Okołotowicz, Remigiuszem Mazurem-Hanajem, Piotrem Herdą, Barbarą Wilińską, Katarzyną Szurman, a także z zespołem muzyki dawnej "Ars Nova".
Odnajduje się także jako wykonawczyni eksperymentalnej muzyki współczesnej, m.in. z Chórem Gębofonicznym.


[ Wróć ]

Sylwetki

Prawa autorskie © przez Dom Tanca - (7179 odsłon)

Encyclopedia ©
Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona główna