Inne imprezy: Pieśni Adwentowe Koncert
Wysłano dnia 13-12-2007 o godz. 20:06:11 przez kandelat   
Volver
napisał "Zapraszamy na Koncert Adwentowy w dniu 15 grudnia 2007 w wykonaniu zespołu Monodia Polska o godz. 18.00 na "Scenie Lubelska 30/32" wykonany w ramach Festiwalu Inwazja Sztuki Niezależnej RE:WIZJE

Na koncert pt. „Śpiewy adwentowe” składają się niesłusznie zapomniane pieśni tego poprzedzającego Boże Narodzenie okresu liturgiczno – obrzędowego. Utwór pt. O Gospodzie uwielbiona (XVI w.) jest jednym z najstarszych, polskojęzycznych a przy tym dopuszczonych do tzw. liturgii trydenckiej. Większą część niniejszego koncertu stanowić będą jednak pieśni barokowe a capella, lub z towarzyszeniem liry korbowej. Zaskakująca jest łatwość z jaką muzycy tamtego czasu przechodzili od tematu religijnego, by przetworzyć go następnie w taneczną muzykę dworską. I pomyśleć, że jeszcze 50 lat temu na Mazowszu, rozlegał się o świcie dźwięk trombit, zwanych tu ligawami. Oczywiście w Adwencie.Monodia Polska jest zespołem śpiewaczym praktykującym muzykę staropolską. Jego specjalnością jest monodia barokowa, czyli jednogłosowy śpiew a capella lub z towarzyszeniem instrumentów z epoki (np. liry korbowej). Śpiewacy posługują się bowiem archaicznymi skalami muzycznymi, wcześniejszymi niż 8 dźwiękowa skala klawiaturowa. W repertuarze: pieśni rycerstwa, barokowe piety, śpiewane moralitety XVIII wieku, romantyczne pieśni dewocyjne, oraz nieskodyfikowane partytury będące wyrazem pobożności ludowej.„Jest to muzyka najpiękniejsza na świecie, a do tego nasza. Nie masz bowiem - drogi Czytelniku - nic piękniejszego nad śpiewający, polski gmin. Jednak określenie „muzyka ludowa” jest w tym wypadku mylące: dominują tu barokowe partytury dworskie i klasztorne, które gmin przejąwszy uznał za swoje. Pomiędzy nimi odnajdujemy motywy niekłamanie ludowe, szlachetnością linii i słodkim ciężarem nie ustępujące dworowi. O tej części polskiej kultury pragniemy Państwu śpiewając opowiedzieć”.

Koncert Adwentowy w dniu 15 grudnia o godz. 18.00 na "Scenie Lubelska 30/32" zostanie wykonany w ramach Festiwalu Inwazja Sztuki Niezależnej RE:WIZJE (www.rewizjewarszawa.pl). Zapraszamy!

WSTĘP WOLNY!!! OBOWIĄZUJĄ KARNETY DOSTĘPNE WYJĄTKOWO pod adresem: rewizjewarszawa.pl

Koncert zorganizowany dzięki pomocy finansowej Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy

Dla chętnych do nabycia cegiełki wspierające działalność Sceny Lubelska 30/32.

Kontakt: monodia.polska@wp.pl

0 667 345 022; 0 608 43 85 85"

 

 
Pokrewne linki
 · Więcej o Koncert
· Napisane przez kandelat


Najczęściej czytany artykuł o Koncert:
Pieśni Maryjne we Florianie

  

Oceny artykułu
 
Wynik głosowania: 5
Głosów: 1


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


  

Opcje
 
 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych

  

Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona główna