Serce dzwonu Info
Wysłano dnia 05-03-2009 o godz. 16:41:36 przez ajdac   
Volver
Stowarzyszenie Tratwa z początkiem marca 2009 rozpoczyna realizację projektu „Serce Dzwonu”.

Pierwsze dwa etapy tego przedsięwzięcia w całości poświęcone będą tradycjom pieśniowym Podlasia. Do udziału w projekcie zapraszamy wszystkich którym nieobce są cytowane powyżej starodawne nauki dzwonników. Plan działań projektu w marcu i kwietniu 2009 przedstawia się następująco:

I Pieśni Wielkiego Postu
Główną osią pierwszego etapu projektu są wielkopostne pieśni Podlasia i związany z nimi starodawny, dziś już zanikający, zwyczaj zgromadzeń śpiewaczych. Celem naszym jest doprowadzenie do takiego właśnie zgromadzenia, które skupiłoby podlaskich śpiewaków i nas – mieszkańców globalnej wioski w dziele wspólnego śpiewania starodawnych wersetów o tematach ostatecznych i zbawieniu człowieka nieodzownych. Dla osiągnięcia zamierzonego celu zamierzamy przedsięwziąć następującą procedurę:
W dniach 6 – 8 marca odbędzie się w Olsztynie spotkanie warsztatowe poświęcone tradycyjnym pieśniom wielkopostnym Podlasia, specyfice tradycyjnego śpiewania, oraz zawiłej problematyce współbrzmienia.
Tydzień później, w Knyszynie – bijącym sercu Podlasia, odbędzie się druga cześć warsztatu. Tym razem obok regularnych zajęć warsztatowych prowadzonych w ciągu dnia, popołudniami uczestnicy będą mieli okazję skonfrontować swoje umiejętności podczas spotkań warsztatowych z wiejskimi śpiewakami. Finałem warsztatów będzie Zgromadzenie Śpiewacze w kościele, czy kapliczce – miejscu, w którym niegdyś ludzie gromadzili się również po to, by wspólnie śpiewać.

II Akcja Konopielkowa
Ten etap projektu poświęcony jest tradycji męskiego kolędowania wiosennego. W tradycji podlaskiej kolędy wiosenne zwane Konopielkami śpiewane były na podwórzach gospodarstw tylko raz w roku, a dokładnie w ciągu jednej nocy - od zachodu słońca w niedzielę wielkanocną do wschodu słońca w poniedziałek. Konopielki śpiewały kawalerskie "kompanie", które podczas kolędowania zbierały jajka, kiełbasę, wódkę, dzięki którym po południu w poniedziałek wielkanocny wyprawiano zabawę. Tradycja ta zdaniem etnomuzykologów zaginęła na Podlasiu na poczatku lat 60 tych. Mimo to w 2008 roku udało nam się namówić „kawalerów” wsi Guzy (gmina Knyszyn) by przypomnieli sobie ten piękny zwyczaj i w ten właśnie sposób wspólnie przeprowadziliśmy pierwsze od prawie półwiecza kolędowanie wiosenne na Podlasiu. W tym roku panowie z Guzów pójdą kolędować sami, a naszym celem jest “odkurzenie” tego obrządku w kolejnej wsi Podlasia. Planowana procedura, która zaprowadzi nas do tego celu przedstawia się następująco:
W dniach 27 – 29 Marca w Olsztynie odbędzie się warsztat poświęcony pieśniom Konopielkowym, na który zapraszamy wyłącznie panów. Uczestnicy poznają pieśni, otrzymają garść faktów z zakresu kolędniczej teorii, oraz dowiedzą się jak można śpiewać na zimnie przez 6 godzin bez przerwy i nie stracić głosu.
W tydzień później w Knyszynie odbędzie się kontynuacja warsztatu. Obok pracy warsztatowej prowadzonej w ciągu dnia ważnym elementem zajęć będą wieczorne spotkania robocze z wiejskimi śpiewakami przygotowujące do kolędowania.
W nocy z Niedzieli na Poniedziałek podczas obchodów świąt Wielkiej Nocy odbędzie się wspólne wielogodzinne kolędowanie w jednej z podlaskich wiosek. Po południu w Poniedziałek Wielkanocny w tej samej wsi odbędzie się zabawa taneczna finalizująca przedsięwzięcie.

Harmonogram działań i uwagi organizacyjne
1.Warsztaty wielkopostne w Olsztynie. Termin: 06 (piątek od godz. 18) – 08 (niedziela do godz. 20) III 2009. Miejsce: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych (ul. Parkowa 1) sala nr 48. Tych, którzy nie mogą wziąć udziału w całym warsztacie zapraszamy w sobotę i niedzielę o godz. 18 na otwarte spotkania śpiewacze. Istnieje możliwość zarezerwowania noclegów w Ceiku w cenie 25/osoby za noc.
2.Warsztaty wielkopostne na Podlasiu. Termin: 12 (czwartek – należy dotrzeć wieczorem) – 15 (niedziela do godz. 14) III 2009. Miejsce: Knyszyński Ośrodek Kultury. Nocleg na miejscu - należy wziąć śpiwór i karimatę, jest dostęp do kuchni (jedzonko we własnym zakresie).
3.Warsztaty konopielkowe w Olsztynie. Termin: 27 (piątek od godz. 18) – 29 (niedziela do godz. 20) III 2009, (Ceik, sala 48), Istnieje możliwość zarezerwowania noclegów w Ceiku w cenie 25/osoby za noc.
4.Warsztaty konopielkowe na Podlasiu. Termin: 02 (czwartek – należy dotrzeć wieczorem) – 05 (niedziela do godz. 14) IV 2009, (Knyszyński Ośrodek Kultury). Nocleg na miejscu - należy wziąć śpiwór i karimatę, jest dostęp do kuchni (jedzonko we własnym zakresie).
5.Kolędowanie Wielkanocne. Termin: 12 (niedziela – należy dotrzeć do godz. 16) -13 (do wieczora) IV 2009. Miejsce: gdzieś w gminie Knyszyn.

Warsztaty i pozostałe opisane działania będą prowadzone przez liderów i współpracowników Stowarzyszenia Tratwa. Udział w każdym z warsztatów obciążony jest „zrzutką” w wysokości 30PLN/os. Fundusz ten zostanie przeznaczony na pokrycie kosztów organizacyjnych i transportu podczas działań na Podlasiu. Na zgłoszenia i zapytania czekamy do 04.III.09. Kontakt: keselycia@gmail.com tel: 601634547.


 

 
Pokrewne linki
 · Więcej o Info
· Napisane przez ajdac


Najczęściej czytany artykuł o Info:
Kazimierz 2005

  

Oceny artykułu
 
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


  

Opcje
 
 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych

  

Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona główna