Zabawa: Kapela Piotra Gacy w Warszawie Impreza
Wysłano dnia 16-01-2012 o godz. 16:40:00 przez ajdac   
Volver
Stowarzyszenie „Dom Tańca” i Ethno Cafe „Bílý Koníček” zapraszają na muzyczną wyprawę do świata transowych, kajockich mazurów ciągłych rodem ze Rdzowa i spod Przytyka.
11 lutego, godz. 19.00-24.00, Ethno Cafe „Bílý Koníček” ul. Kredytowa 1, budynek Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
W związku z pogorszeniem stanu zdrowia, PIOTR GACA nie pojawi się na zabawie. Do tańca zagrają Jan Kmita, Tadeusz Lipiec i Andrzej Lipiec.
Informujemy, że pula biletów ZOSTAŁA WYCZERPANA. W dniu zabawy wejściówki w cenie 20 zł będą sprzedawane po godz. 20, w miarę zwalniania się przestrzeni tanecznych.

Zamiast Kapeli Piotra Gacy do tańca zagrają:
Kapela w składzie: Jan Kmita – skrzypce, Tadeusz Lipiec – harmonia trzyrzędowa, Andrzej Lipiec – baraban,
a także Kapela Mateusza Niwińskiego w składzie: Mateusz Niwiński – skrzypce, Basia Derlak – klarnet/basy, Agnieszka Niwińska – bębenek obręczowy.

O godzinie 18.00 zapraszamy na muzyczne spotkanie-opowieść z Piotrem Gacą.

Godzina 19.00 początek imprezy (zabawę otworzą warsztaty tańca dla nieroztańczonych – prowadzenie Grzegorz Ajdacki) .

Bilety w dniu imprezy w cenie 20 zł i 15 zł (członkowie SDT).
Bilety w cenie 15 zł dostępne w Ethno Cafe „Bílý Koníček” od 16 stycznia do 5 lutego.

Piotr Gaca (ur.1928) z Rdzowa (radomskie) to wybitny skrzypek o dawnej technice gry i wielkiej wirtuozerii. Jest uczniem owianego aurą tajemniczości legendarnego skrzypka Jana Bogusza z Kamiennej Woli koło Odrzywołu, którego gra (ponoć) odcisnęła ogromne piętno na muzyce mikroregionu muzycznego Kajoków. Piotr zdobył I nagrodę na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym (1995) i wiele innych nagród na przeglądach i festiwalach.
W latach 50. założył kapelę rodzinną Gaców z Władysławem (harmonia) i Janem (bębenek). Później grywał w składzie z basistą Leonem Rekiem i Józefem Papisem, skrzypkiem i bębnistą, a także z synem Stanisławem Gacą – harmonistą.
Piotr Gaca grywał kilkukrotnie w Domu Tańca, m.in na ostatki 1996 roku na Scenie „Korzenie" w klubie Remont, w 1997 r. w SCEK na Jezuickiej i w WOK na Elektoralnej, gdzie wraz z Janem Gacą i Tadeuszem Jedynakiem rozgrywali mazurki na troje skrzypiec, prześcigając się w ozdobnikach.

Tadeusz Lipiec to doskonały harmonista weselny, wywodzi się z Wygnanowa (radomskie), położonego na skraju mikroregionu Kajoków, który obok Rdzuchowa, Przystałowic Małych, Nieznamierowic jest ważnym punktem na muzycznej mapie Radomszczyzny. W swoim repertuarze ma wiele modnych miejskich szlagierów, jednakże, jak mówi, najbardziej lubi grać starodawne tzw. mazury ciągłe, tak bardzo charakterystyczne dla muzyki kajockiej, które ogrywa w bardzo charakterystyczny sposób. Grywał z wieloma słynnymi skrzypkami regionu m.in. Ciarkowskim, Kmitą, Gacami.


 

 
Pokrewne linki
 · Więcej o Impreza
· Napisane przez ajdac


Najczęściej czytany artykuł o Impreza:
"Otwarte ogrody" w Milanówku

  

Oceny artykułu
 
Wynik głosowania: 5
Głosów: 2


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


  

Opcje
 
 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych

  

Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona główna