Inne imprezy: Koncerty promenadowe na Bródnie Impreza
Wysłano dnia 27-06-2014 o godz. 15:12:33 przez ajdac   
Volver
Zapraszamy na cykl imprez muzyczno-tanecznych do Parku Bródnowskiego (w Warszawie). Będą się one odbywać koło „Domku herbacianego” przez całe wakacje co tydzień w soboty od godz. 17.00 do 18.30. Pierwsza już 28 czerwca 2014 r. Muzyka będzie ze wsi i z miasta. A zagrają kolejno:

28.06. Grupa Teatralna Warszawiaki
5.07. Kapela Praska
12.07. Kapela Kaznowskiego (Raducz)
19.07. Kapela Witka Brody
26.07. Czarne Motyle
2.08. Heniek Małolepszy z zespołem
9.08. Kapela Biskupiańska
16.08. Parura
23.08. Kapela Niwińskich
30.08. Muzykanci

Grupa Teatralna Warszawiaki zaczynała od spontanicznych happeningów, odtwarzając scenki z dawnej Warszawy. Następnie przyszedł czas na uliczne przedstawienia, sceniczne występy kabaretowe, aż wreszcie dorobili się kapeli. Grupa uczy się od starszych warszawiaków tekstów piosenek, które nigdzie nie zostały zapisane, choć kiedyś były ulicznymi szlagierami. Nie unowocześniają ich, bo chcą przekazać z nich to, co najważniejsze – treść i emocje piosenek w najprostszej postaci.

Kapela Praska popularyzuje folklor Warszawy od 1988 r. Gra do posłuchu i do tańca. Wykonuje głównie piosenki i i ballady podwórkowe z Pragi. W repertuarze ma również szlagiery z I połowy XX w. Jest to jedna z najaktywniejszych warszawskich kapel.

Kapela Piotra Kaznowskiego (Raducz) to grupa zafascynowana małym fragmentem południowo-zachodniego Mazowsza – okolicami Skierniewic. Wciąż inspirującym ich wzorem jest skrzypek Stanisław Klejnas, mimo że nigdy nie udało im się go poznać osobiście, zmarł bowiem, zanim niektórzy z członków grupy się urodzili. Nie stanęło im to jednak na przeszkodzie i dzięki nagraniom archiwalnym nauczyli się oddawać ducha tego mikroregionu. Grają głównie oberki.

Kapela Witka Brody gra porywające polki, oberki, sztajerki, chodzone i wiele innych melodii głównie z Rzeszowszczyzny, a w repertuarze ma także muzykę wielkopolską, żydowską, litewską, a nawet ukraińską i rumuńską.

Czarne Motyle są żeńskim zespołem, który w swym repertuarze ma głównie przedwojenną muzykę Warszawy i jej przedmieść. Śpiewają nostalgiczne i krwiste ballady, grają na skrzypcach, harmonii, barabanie, ksylofonie, cymbałach, a niekiedy na pile: tanga, polki, fokstroty, walczyki.

Heniek Małolepszy z zespołem – jedna z najciekawszych warszawskich kapel podwórkowych. Grupa gra szlagiery przedwojennej Warszawy w ciekawych pulsujących aranżacjach. Oprócz gitary, klarnetu, mandoliny i kontrabasu wykorzystują melodykę oraz zanikły prawie doszczętnie sprzęt piorący – tarę.

Kapela Biskupiańska to młoda para grająca w tradycyjnym składzie muzykę Biskupizny – mikroregionu składającego się z 12 wiosek wokół Krobi na południu Wielkopolski. Na dudach i skrzypcach podwiązanych grają wiwaty, równe, przodki, sibry i tańce figurowe.

Parura to młoda kapela grająca na skrzypcach, bębenku i basach (niekiedy również na harmonii) muzykę tradycyjną z różnych regionów Polski. Ostatnio uczą się dzikiej muzyki u najstarszego kajockiego skrzypka, Tadeusza Jedynaka. Ich muzyka jest transowa – grają głównie polki, oberki i podróżniaki. W repertuarze mają też melodie warszawskie.

Kapela Niwińskich w repertuarze ma dawne oberki, powiślaki, radomskie mazurki, kujawiaki oraz polki, zasłyszane od wiejskich skrzypków i harmonistów. Gra głównie muzykę z południowo-wschodniego Mazowsza oraz południowej Małopolski. Muzycy starają się zachować jak najwięcej ze stylu gry swoich mistrzów, uzyskać energetyczne brzmienie dawnych kapel weselnych. Dlatego też muzyka, którą grają, jest spontaniczna i pozbawiona aranżacji, a przede wszystkim taneczna.

Muzykanci – krakowsko-poznańska grupa muzyczna działająca intensywnie w latach 1997-2002. Na parę lat się rozstali, by rozwijać swe indywidualne drogi muzyczne. W roku 2010 wznowili działalność, ale jednocześnie angażują się w różne inne projekty muzyczne. Grupę tworzą Hałasowie i Słowińscy, a ich repertuar jest niezmiernie szeroki – od muzyki bałkańskiej, cygańskiej i łemkowskiej po polską, żydowską i… kto wie, jaką jeszcze.

Cykl zorganizowany we współpracy Domu Kultury „Świt” i Stowarzyszenia „Dom Tańca”
dzięki Urzędowi Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy.

Koncepcja i prowadzenie: Grzegorz Ajdacki


 

 
Pokrewne linki
 · Więcej o Impreza
· Napisane przez ajdac


Najczęściej czytany artykuł o Impreza:
"Otwarte ogrody" w Milanówku

  

Oceny artykułu
 
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


  

Opcje
 
 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych

  

Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona główna