Warsztaty tańca: Warsztaty taneczne Warsztaty
Wysłano dnia 02-09-2014 o godz. 23:02:33 przez ajdac   
Volver
Jesienny sezon warsztatów tańców tradycyjnych zaczyna się 8 WRZEŚNIA 2014 r. o godz. 20.00. Zmieniła się jednak trochę ich formuła. W tym roku każde spotkanie poświęcone będzie jednemu tańcowi, zagadnieniu bądź regionowi.
UWAGA!
W najbliższy poniedziałek, 15 grudnia NIE MA WARSZTATÓW TANECZNYCH na Scenie Lubelska 30/32. W związku z tym, że jest Adwent, gorąco zapraszamy na PIEŚNI ADWENTOWE prowadzone przez Adama Struga, do Mazowieckiego Instytutu Kulktury, na Elektoralną 12, na godz. 18.00


– Na pierwszym mieliśmy okazję poznać oberki z południowo-zachodniego Mazowsza, spod Skierniewic (grał Piotr Kaznowski, a bębnił Mateusz Dobrowolski),
– na drugim tańce z Mazowsza Zachodniego, z okolic Gąbina (między Płockiem a Sannikami) – tamtejszego oberka, polkę trzęsioną i wstęp do kujawiaka, a przygrywała Iga Wasilewska i Mateusz Dobrowolski.
– Warsztaty 22 września były poświęcone tańcom warsiaskim: polce z nogi, walczykowi, fokstrotowi, sztajerkowi, jak też tangu. Grał Heniek Małolepszy z ferajną.
– 29 września zajmowaliśmy się melodiami i tańcami z południa Lubelszczyzny, z okolic Roztocza między Janowem Lubelskim a Biłgorajem. Grała Paula Kinaszewska, Joanna i Stanisław Strelnikowie.
– 6 października mieliśmy namiastkę tradycji taneczno-muzyczno-śpiewaczych Biskupizny (okolice Krobi w Wielkopolsce Południowej)
– 13 października był poświęcony tańcom regionu opoczyńskiemu – polkom i diabelskim oberkom i polce-mazur. Przygrywali Państwo Strelnikowie.
– 20 października grała silna i liczna grupa Ę-tuzjastów rodem z Taboru z Sędka, czyli panowała muzyka ze wschodniej części Kieleckiego – polki i chłopy.
– 27 października mieliśmy okazję tańczyć do muzyki kajockiej od Piotra i Jana Gaców. Grali Agnieszka i Mateusz Niwińscy z Kubą Zimończykiem oraz Mateusz Kowalski, Róża Mościcka i Marcin Żytomirski.
– 3 listopada tańczyliśmy kujawskie kujawiaki.
– 10 listopada zbliżające się Święto Niepodległości uświetniliśmy warsztatami tańców kurpiowskich – tańczyliśmy okrąglaka i był wstęp do powolniakowi. Przygrywali Tomasz Mielnicki i Róża Mościcka.
– 17 listopada tańczyliśmy tańce opoczyńskie. Zagrali Państwo Strelnikowie i Natalia Roicka.
– 1 grudnia poświęciliśmy całe warsztaty kajockim mazurkom. Przygrywali: Mateusz Kowalski, Joanna Strelnik i Stanisław Strelnik.
– 8 grudnia była powtórka i rozwinięcie warsztatów z poprzedniego tygodnia. Tańczyliśmy głównie mazurki, a ponadto zajęliśmy się kajockimi polkami. Przygrywał ten sam skład muzykantów.

Październikowe warsztaty poświęcimy m.in. tańcom kajockim, opoczyńskim, kieleckim i… słowackim, ale nie ma co wybiegać zbyt daleko w przyszłość, ponieważ – jak stali uczestnicy wiedzą – warsztaty są dość żywą materią. Może się okazać, że niektórym zagadnieniom będzie trzeba poświęcić więcej czasu, np. dwa lub trzy spotkania z rzędu. Tak więc nastawiamy się na głębsze jednorazowe poznanie tematu, choć może to być bardziej męczące dla warsztatowiczów.
Zmiany dotyczą też kapel. System, w którym każdy mógł przyjść i spróbować swoich sił, był dla niektórych niesprawiedliwy – gdy pojawiało się pięć składów, nikt się nie wygrał, a niektórzy mogli nawet nie zagrać. Tak więc w najbliższym sezonie wprowadzamy w życie następujący pomysł: jedne warsztaty ogrywa jedna wcześniej ustalona kapela, a osoby, które chcą się pouczyć grać, mogą się dołączyć. W tym celu prosimy o wcześniejszy kontakt z prowadzącym.

Nowym uczestnikom i chętnym przypominamy, że warsztaty nie mają określonego poziomu zaawansowania. Mogą na nie przychodzić zarówno początkujący, jak i zaawansowani, a spotkania tak są prowadzone, żeby każdy mógł z nich skorzystać. Nie trzeba przychodzić w parach. Należy jednak pamiętać o zmianie obuwia, zwłaszcza przy deszczowej pogodzie i błotnistych chodnikach.

Informacje techniczne: Warsztaty odbywają się co tydzień w poniedziałki w godzinach 20.00-22.00. JEŚLI KTÓREŚ SPOTKANIE MIAŁOBY BYĆ ODWOŁANE, POJAWI SIĘ O TYM WYRAŹNA INFORMACJA.

Scena Lubelska 30/32 mieści się tuż przy Dworcu Wschodnim, przy ulicy Lubelskiej 30/32. Należy wejść wejściem we wnęce (nie w bramie!) od przedłużenia ulicy Skaryszewskiej. Sala znajduje się na III piętrze: korytarzem do końca, później w lewo i znów do końca. Przy wejściu zamontowano domofon. Numerek Sceny to 7. Informacja dla spóźnialskich: PROSZĘ SIĘ NIE SPÓŹNIAĆ! Na III piętrze jest kilka pracowni twórczych i osoby w nich pracujące ze względów bezpieczeństwa mogą zamykać drzwi na korytarz, a podczas warsztatów nie słychać ani sygnału domofonu, ani dobijania się do drzwi, więc jeszcze raz: prosimy się nie spóźniać.

Zrzutka na koszty bieżące Sceny: 5 zł od osoby.

Prowadzenie: Grzegorz Ajdacki


 

 
Pokrewne linki
 · Więcej o Warsztaty
· Napisane przez ajdac


Najczęściej czytany artykuł o Warsztaty:
''Tkanina'' - zajęcia dla dzieci

  

Oceny artykułu
 
Wynik głosowania: 5
Głosów: 1


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


  

Opcje
 
 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych

  

Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona główna