Rusza nowy sezon warsztatów poświęconych tańcom tradycyjnym. Zapraszamy zarówno osoby zupełnie nieobyte z tematem, przyzwyczajone do tańca, jak i bardziej zaawansowane – bez względu na płeć i wiek (choć grupę tworzą przede wszystkim osoby pełnoletnie).
Jedynym warunkiem udziału jest CHĘĆ TAŃCZENIA. Warsztaty są bowiem praktyczną formą nauki.
Spotykamy się od 31 sierpnia co tydzień w poniedziałki od godz. 20.00,
Scena Lubelska 30/32
Na warsztatach poznajemy głównie tańce polskie: polki, oberki, mazurki, kujawiaki, powolniaki, wiwaty, owijoki, mazur-polki, walczyki, fokstroty, równe, okrąglaki i inne z różnych regionów kraju, nie wyłączając Warszawy. Każde spotkanie będzie poświęcone jednemu tańcowi, bądź jednemu regionowi. Jeśli zajdzie potrzeba, na jeden temat poświęcimy kilka spotkań.
14 grudnia zapraszamy na oberki i polki od Stanislawa Klejnasa – zagra Piotr Kaznowski zaproszonymi gośćmi
UWAGA! NOWY SEZON TANECZNY ZACZYNAMY 18 stycznia 2016 r..
Przypominamy, że warsztaty są również formą zdobywania przez muzykantów praktyki gry do tańca. Można zatem – po uzgodnieniu z prowadzącym – zagrać do warsztatów lub dołączyć do grających.
Teatr „Scena Lubelska 30/32” mieści się przy ul. Lubelskiej 30/32 tuż przy Dworcu Wschodnim w Warszawie. Wejście znajduje się od ul. Skaryszewskiej, przy ogrodzonym placu zabaw, we wnęce (a nie w bramie). Domofonem należy wybrać 7. Scena jest na III piętrze.
Składka: po 5 zł od osoby na koszty bieżące Sceny.
Prowadzący: Grzegorz Ajdacki
- Do pierwszych warsztatów grali Mateusz Kowalski i Kuba Korona. Uczyliśmy się tańczyć do melodii granych na północ od Przysuchy: mazurków i polek.
- 7 września podążyliśmy śladami mazurków, które rozpowszechniły się w różnych częściach świata. Tańczyliśmy tradycyjne mazurki francuskie z Gaskonii, kabowerdyjskie – z wyspy São Nicolau, gauczańską masurkę galopeadę z brazylijskiego Rio Grande do Sul oraz masolkę z tyrolskiej doliny Wattental w Austrii.
- 14 września grali Piotr Kaznowski i Mateusz Dobrowolski, tańczyliśmy oberki i polki od Klejnasa, czyli z południowo-zachodniego Mazowsza.
- 21 września Paula Kinaszewska, Diana Szawłowska i Patrycja Kuczyńska grały tańce z południowej Lubelszczyzny.
- 28 września tańczyliśmy wiwaty z różnych części Wielkopolski.
- 5 października były grane tańce miejskie: polki, walczyki, tanga i oberki. Swoje autorskie melodie zaprezentował Marcin Szargut.
- 12 października tańczyliśmy kurpiowskiego okrąglaka i powolniaka. Grali: Tomek Mielnicki i Diana Szawłowska, a Patrycja Kuczyńska basowała i współprowadziła warsztaty.
- 19 października uczyliśmy się kujawiaków. W przerwie był kajduk spod Otwocka. Kuba Zimończyk grał na harmonii, swych sił na skrzypcach po raz pierwszy na warsztatach próbowała Dominika Oczepa, a państwo Strelnikowie bębnili.
- 26 października tańczyliśmy tańce opoczyńskie do melodii granych przez Joannę Strelnik i Stanisława Strelnika, oraz Natalię Roicką, czyli przez kapelę Od niechcenia. A były to: oberki, polki, polkę-mazur i krzyżoka.
- 2 listopada były tańce ze wschodniej części Mazowsza (z trójkąta Kołbiel-Otwock-Mińsk Mazowiecki) do melodii granych przez Piotra Dorosza i Karolinę Podrucką. Tańczyliśmy oberki, polki i trojaka.
- 9 listopada przygrywał Mateusz Kowalski z Joanną Strelnik i Kubą Koroną. Spotkanie zdominowały kajockie mazurki
- 16 listopada były tańce miejskie - fokstrot, polka, walczyk i sztajerek. Zagrał Warszawski Duet Sentymentalny.
- 23 listopada zawitali na Lubelskiej Marcin Szargut i Róża Mościcka z autorskim repertuarem Marcina. Były więc ponownie tańce miejskie – tym razem tango, walczyk i polki.
- 30 listopada przygrywali państwo Strelnikowie z Anią Lewczuk. Scenę opanowały tańce opoczyńskie: oberki, polki i mazur-polki.
- 7 grudnia tańczyliśmy do repertuaru od Piotra Gacy – mazurki, polki, fokstroty i... rumbę grali Mateusz Niwiński i Kuba Zimończyk (a bębnili w miarę potrzeb: M. niwiński, G. Ajdacki, J. Strelnik i S. Strelnik)