Warsztaty tańca: Nowy wiosenny sezon warsztatów tańców tradycyjnych 2022 Warsztaty
Wysłano dnia 28-03-2022 o godz. 08:06:06 przez ajdac   
Volver
Zapraszamy!
Zaczynamy 21 marca i PRZEDŁUŻAMY do 4 lipca 2022 r.
co tydzień w poniedziałki od 20.00 do 22.00
w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej – Jazdów 3/20

W poniedziałek 4 lipca były OSTATNIE warsztaty w tym sezonie! Tańczyli¶my tańce białoruskie.


Prowadzenie: Grzegorz Ajdacki

Zrzutka po 10 zł na koszty bież±ce AMT

- Na pocz±tek, 21 marca, były oberki i polki z południowo-zachodniego Mazowsza. Melodie od Stanisława Klejnasa grał Piotr Kaznowski z Kub± Cie¶l± (22).
- 28 marca tańczyli¶my tańce podlaskie z okolic Knyszyna. Oberki, polki, walczyki i fokstroty zagrali Juliusz Kublik (harmonia pedałowa) z mistrzem Antonim Nowickim (skrzypce) (22).
- 4 kwietnia były kajockie obery. Melodie, głównie od Józefa Kędzierskiego, zagrali: na skrzypcach Witek Wojciechowski (w tej roli to jego debiut na warsztatach), na basach Joanna Strelnik i na bębenku Mateusz Kowalski (31).
- 11 i 18 kwietnia ze względów ¶wi±tecznych warsztatów nie było.
- 25 kwietnia zagrali Zwykli Ludzie w składzie: Joanna Strelnik (skrzypce), Stanisław Strelnik (bębenek) i Witek Wojciechowski (basy). Tańczyli¶my kajockie obery i polki do melodii od Józefa Zarasia i Piotra Gacy (37).
- 2 maja mieli¶my ¶więto! W ramach jego radosnego u¶wietnienia tańczyli¶my kujawskie chodzone i kujawiaki. Zagrała Kapela od Torunia, czyli Rafał Mi¶ta na skrzypcach i Witek Wojciechowski na basach (13).
- 9 maja zagrała Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta. Uczyli¶my się tańców z Roztocza: oberków i polek (w dwóch odmianach), fokstrotów i walczyków. Liczny skład muzyczny (16 osób) spowodował, że warsztaty odbyły się na ¶wieżym powietrzu na dechach przy Rotacyjnym Domu Kultury, czyli tuż koło Ambasady (45).
- 16 maja uczyli¶my się tańców z południowo-wschodniego Mazowsza, z okolic między Kołbiel±, Otwockiem a Mińskiem Mazowieckim. Na harmonii pedałowej grał Piotr Dorosz, a bębnił Mateusz Dobrowolski. Oprócz oberków i polek przećwiczyli¶my zaj±ca, kajduka i trojaka (30).
- 23 maja były tańce miejskie – warszawskie. Uczyli¶my się polki z nogi, fokstrota, walczyka i tanga, a grał na harmonii trzyrzędowej Kuba Zimończyk (28).
- 30 maja zrobili¶my sobie dzień dziecka: były tańce do wyboru przez uczestników – wybierano głównie oberki. Były zatem z Powi¶la na północ od Sandomierza, kujawiak w wersji niekujawskiej, oberki radomskie, w tym od Jana Gacy. Ponadto były zabawy: stonoga, kijok, bocian i wiwat w krzyż. Zagrali Mateusz Kowalski i Grzegorz Domański (22).
- 6 czerwca uczyli¶my się tańców podlasko-poleskich: polki drobnej, polki przechodzonej, walczyka, krakowiaka, łysego i oberka. Zagrał Kuba Zimończyk (36).
- 13 czerwca po raz pierwszy w historii tych warsztatów mieli¶my tańce ukraińskie. Było ich siedem: polka хрущ (chrz±szcz) z Bojkowszczyzny, орлиця (orlica) z centralnej Ukrainy, тупу-тупу полька (polka tupu-tupu) z Polesia Południowo-Wschodniego, Яків (czyli Jakub) i плескач (klepany) z centralnej Ukrainy, метелиця (zamieć) z Kijowszczyzny, oraz обруч (obręcz) z centralnej Ukrainy.
Zagrała Slavialechia w składzie: Марічка Чічкова, Марта Боднар, Таня Левчук oraz go¶cinnie Brett Hill i Benya Stewar (28).
- 20 czerwca zaprosili¶my na tańce opoczyńskie. Zagrali Zwykli Ludzie: Stanisław Strelnik (skrzypce), Joanna Strelnik (baraban) i Natalia Roicka (basy). Zatańczyli¶my dwie odmiany oberka, dwie odmiany polki i mazur-polkę (32).
- 27 czerwca były tańce kajockie, głównie z Nieznamierowic od Józefa Zarasia (ponadto od rodziny Gaców). Zagrali: Joanna Strelnik (skrzypce), Natalia Roicka na zmianę z Mariz± Nawrock± (basy) i Mateusz Dobrowolski (bębenek). A tańczyli¶my oberki/mazurki i polki – głównie w stylu z Nieznamierowic od tancerzy rodziny Zarasiów (22).
- 4 lipca były ostatnie warsztaty w tym sezonie. Zatańczyli¶my tańce białoruskie, głównie te ze „starszej warstwy”, tj. takie, które tańczono, zanim na wie¶ weszła harmonia. Na dudzie zagrał Anto¶ Bielski, a przygrywała mu na bębenku Nasta Bielska i na skrzypcach Liza Reut. Warsztaty poprowadziła folklorystka – Alena Laszkiewicz (23).


 

 
Pokrewne linki
 · Więcej o Warsztaty
· Napisane przez ajdac


Najczę¶ciej czytany artykuł o Warsztaty:
''Tkanina'' - zajęcia dla dzieci

  

Oceny artykułu
 
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Po¶więć chwilę i oceń ten artykuł:

Wy¶mienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


  

Opcje
 
 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wy¶lij ten artykuł do znajomych  Wy¶lij ten artykuł do znajomych

  

Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona główna