Warsztaty tańca: Nowy letnio-jesienny sezon warsztatów tańców tradycyjnych Warsztaty
Wysłano dnia 01-09-2023 o godz. 09:41:30 przez ajdac   
Volver
ZACZYNAMY 4 WRZEŚNIA 2023!

Spotykamy się co tydzień w poniedziałki od 20.00 do 22.00
w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej - Jazdów 3/20

Zapraszamy wszystkich chętnych: z umiejętnościami, bez umiejętności, niepewnych swoich umiejętności, chętnych do zdobycia bądź poszerzenia umiejętności. Jedynym wyznacznikiem do uczestnictwa w warsztatach jest Wasza chęć.

18 grudnia była podwójna niespodzianka: po raz pierwszy na warsztatach w Ambasadzie zagrał Mateusz Niwiński (skrzypce), a były to melodie z REGIONU SANNICKIEGO od Józefa Ciastka i od Piotra Figurskiego. Towarzyszyła Mateuszowi Asia Sztucka na basach z Mateuszem Dobrowolskim na bębenku. Uczyliśmy się oberków i dwóch odmian polek

UWAGA! Były to ostatnie warsztaty w tym roku. Na następne zapraszamy 8 stycznia. Będzie również niespodzianka – do tańców kaliskich zagra Mateusz Raszewski z towarzystwem.


Zrzutka na koszty bieżące Ambasady: 10 zł

Warsztaty najprawdopobniej będą trwały do 18 grudnia 2023 r.

Prowadzenie: Grzegorz Ajdacki

- 4 września grała Kapela Graniasta w składzie: Wiktor Porakowski (harmonia trzyrzędowa), Joanna Zielonka (skrzypce), Rafał Bieryło (saksofon) i Ula Smykowska (bębenek obręczowy). Uczyliśmy się powiślaków i zawiślaków (czyli oberków) oraz polek z okolic Maciejowic (46).

- 11 września zagrała Kapela Metysława w pełnym składzie, czyli Jakub Szwachła, Anna Blachowska i Beata Smolik. Były to mazurki od Kazimierza Mety, czyli rawskie, z mikroregionu rzeczyckiego. Staraliśmy się do nich tańczyć przy rekordowej liczbie warsztatowiczów (64).

- 18 września uczyliśmy się tańczyć oberki po kajocku. Mazurki od Józefa Kędzierskiego grał na skrzypcech Antek Hasso-Agopsowicz z Martą Gotfryd – na bębenku (52).

- 25 września warsztaty poświęciliśmy tańcom z Roztocza Lubelskiego. Przygrała szesnastoosobowa Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta, a uczyliśmy się oberków, polek (trzęsionej i równej), walczyków i fokstrotów. Tym razem spotkanie odbyło się na dechach przy Rotacyjnym Domu Kultury (50).

- 2 października były tańce od Lesioków (oberki i polki, a może coś jeszcze), czyli z rejonu między Przysuchą, Końskiem a Szydłowcem. Zagrał zespół Radoska, czyli Darek Makuch na akordeonie, Kuba Szwachła na skrzypcach i Beata Smolik na barabanie i na dżazie (36).

- 9 października uczyliśmy się kujawskich kujawiaków (w szerszym znaczeniu: czyli kujawiaka, chodzonego i oberka). Zagrał Rafał Miśta na skrzypcach z Witkiem Wojciechowskim na basach (39).

- 16 października grali Zwykli Ludzie w składzie: Joanna Strelnik (skrzypce), Stanisław Strelnik (bębenek) i Antek Hasso-Agopsowicz (basy). Grali melodie od Józefa Zarasia, a uczyliśmy się oberków i polek. Prowadziły: Ola Wiecka i Agnieszka Paprota, a Grzegorz Ajdacki tym razem wspomagał (41).

- 23 października również zagrali Zwykli Ludzie, jednak tym razem melodie opoczyńskie. Uczyliśmy się dwóch odmian oberka i dwóch odmian polek, a także krzyżoka. Pokazana była mazur-polka (35).

- 30 października tańczyliśmy kajockie oberki i przez chwilę polki. Grali: Witek Wojciechowski na skrzypcach, Asia Sztucka na basach i Franek Stalęga na bębenku (a pod koniec na akordeonie) (38).

- 6 listopada melodie od Stanisława Klejnasa grał na skrzypcach Piotr Kaznowski, a towarzyszyli mu: Asia Sztucka z basach i Konrad Żebrowski z bębenkiem obręczowym. Uczyliśmy się oberków i polek z południowo-zachodniego Mazowsza, z okolic Skierniewic (44).

- 13 listopada roztańczyliśmy się po maciejowicku. Melodie z Powiśla z okolic Maciejowic grała kapela Graniasta (Ula Smykowska – bębenek, Wiktor Porakowski – harmonia trzyrzędowa, Asia Zielonka – skrzypce i Rafał Bieryło – saksofon). Potańczyliśmy oberki (powiślaki i zawiślaki) i polki (50).

- 20 listopada po raz drugi w tym sezonie były melodie od Stanisława Klejnasa. Zagrali: Piotr Kaznowski, Joanna Sztucka i Konrad Żebrowski. Uczyliśmy się oberków z południowo-zachodniego Mazowsza (41).

- 27 listopada była premiera – po raz pierwszy w roli skrzypka na warsztatach zagrał Tomek Pękala. Przybębnił mu Mateusz Dobrowolski. Repertuar też był całkiem nowy – tańce suwalskie: kochaneczka, kozak, polki (trzęsiona, równa i galopka), walc, krakowiak i oberek (42).

- 4 grudnia zawitaliśmy w Kieleckiem – a to dzięki muzyce głównie od kapel Wincentego Jamioła z Marzysza i Zygmunta Jakubowskiego z Woli Zajączkowskiej. Uczyliśmy się oberków, polek i mazur-polek,które zagrała kapela de Latourów: Kasia Andrzejowska wraz Marysią i Frankiem de Latourami (28).

- 11 grudnia po długiej przerwie uczyliśmy się znowu tańców białoruskich. Były to: młyn (z pogranicza białorusko-litewskiego), wierabiej (ze wsi Plastok, rejon lubański), miacielica (taniec ogólnobiałoruski, wariant z mińskich potańcówek), tałkaczyki i hopak w trójkach (tańce rozpowszechnione w północnej i zachodniej Białorusi – warianty z mińskich potańcówek), krakowiak (ogólnobiałoruski – wariant z mińskich zabaw), polka-babaczka w trójkach (z rejonu prużańskiego) i polka improwizowana. Zagrali: Rafał Miśta i Ihar Žałtkoŭ, a tańce poprowadziła Alena Leszkiewicz (32).

- 18 grudnia była podwójna niespodzianka: po raz pierwszy na warsztatach w Ambasadzie zagrał Mateusz Niwiński (skrzypce), a były to melodie z REGIONU SANNICKIEGO od Józefa Ciastka i od Piotra Figurskiego. Towarzyszyła Mateuszowi Asia Sztucka na basach z Mateuszem Dobrowolskim na bębenku. Uczyliśmy się oberków i dwóch odmian polek (40).


 

 
Pokrewne linki
 · Więcej o Warsztaty
· Napisane przez ajdac


Najczęściej czytany artykuł o Warsztaty:
''Tkanina'' - zajęcia dla dzieci

  

Oceny artykułu
 
Wynik głosowania: 5
Głosów: 1


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


  

Opcje
 
 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych

  

Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona główna