Warsztaty tańca: Warsztaty tańca 2024 — sezon zimowo-wiosenny, no i trochę letni Warsztaty
Wysłano dnia 05-01-2024 o godz. 13:07:57 przez ajdac   
Volver
Zimowo-wiosenno-(letni) sezon warsztatów tańców tradycyjnych ruszył 8 STYCZNIA 2024! Jednakowoż doł±czyć można w każdym momencie.

Spotykamy się co tydzień w poniedziałki od 20.00 do 22.00
w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej — Jazdów 3/20

Warsztaty s± przenaczone dla każdego, kto chce się zacz±ć uczyć, kontynuować naukę lub doskonalić umiejętno¶ci taneczne. Bez względu na zdolno¶ci, poziom zaawansowania, czy całkowity brak pożycia z tańcami, każdy może przyj¶ć — kiedy¶ w końcu trzeba zacz±ć. Warunek jest jeden: CHĘĆ.

1 LIPCA OSTATNIE WARSZTATY W TYM SEZONIE BYŁY!
A zakończyli¶my semestrzyk tańcami białoruskimi. Były polki i różne tańce figurowe. Zagrała Kapela Bliska, a spotkanie poprowadziła Alena Leszkiewicz.

TAK, TAK. OSTATNIE BYŁY! 1 LIPCA.


Warsztatów nie będzie 25 marca i 1 kwietnia.

Prowadzenie: Grzegorz Ajdacki

Zrzutka na koszty bież±ce Ambasady: 10 zł

- 8 stycznia byli go¶cie z daleka — do tańców kaliskich zagrał na skrzypcach Mateusz Raszewski z Ani± Sitko na basach i Kub± Koron± na bębenku obręczowym. Uczyli¶my się oberka z owijokiem oraz czterech różnych odmian polek. Przez chwilę poćwiczyli¶my również owijoka sieradzkiego dla wyczucia różnic między tańcami kaliskimi a sieradzkimi (44).

- 15 stycznia melodie od Gaców i od Lipców zagrał Kuba Zimończyk na harmonii z Frankiem de Latourem na barabanie. Tańczyli¶my kajockie oberki, polki i fokstroty (29).

- 22 stycznia znów mieli¶ny kajockie oberki, polki i fokstroty. Do tańca grał Witek Wojciechowski (skrzypce, ¶piew), Antek Hasso-Agopsowicz (bębenek, ¶piew, basy) i Marta Gotfryd (basy, ¶piew, bębenek) (37).

- 29 stycznia uczyli¶my się tańców z Białorusi: polki i różnych figurowych. Dominowały tańce „ptasie”: wierabiej, żurawiel oraz bazar (który w kaukaskim oryginale miał być na¶ladowaniem orła). Poprowadziła Alena Leszkiewicz, a zagrała kapela Kufar (33).

- 5 lutego zago¶ciły u nas melodie i tańce suwalskie: kochaneczka, polki (trzęsiona, równa i galopka), walc, kozak, oberek i krakowiak. Zagrali: Tomek Pękala (skrzypce) i Mateusz Dobrowolski (bębenek) (45).

- 12 lutego były tańce z południowo-zachodniego Mazowsza. Oberki i polki od Stanisława Klejnasa z Raducza zagrała kapela w składzie: skrzypce, basy, bębenek rękami Piotra Kaznowskiego, Asi Sztuckiej i Konrada Żebrowskiego (35).

- 19 lutego było po kajocku. Mazurki od Józefa Kędzierskiego i od rodziny Gaców zagrali: Witek Wojciechowski, Antek Hasso-Agopsowicz i Marta Gotfryd (skrzypce, basy, bębenek), a uczyli¶my się do nich oberków. Spotkanie poprowadziła Agnieszka Paprota z Ol± Wieck± (31).

- 26 lutego pouczyli¶my się trochę tańców miejskich: polek i fokstrotów (krokiem „z nogi” i „dwa na jeden”), walczyków i tanga. Zagrał Mateusz Kowalski na akordeonie i Grzegorz Domański na barabanie (41).

- 4 marca, po dłuższej przerwie, był kujawski kujawiak. Zaczęli¶my od najtrudniejszej, ¶rodkowej czę¶ci, póĽniej przyspieszyli¶my, a pod koniec przećwiczyli¶my parę figur do czę¶ci najwolniejszej. Na zakończenie zrobili¶my cało¶ć: chodzony, kujawiak i oberek. Zagrał Rafał Mi¶ta na skrzypcach, a przybasowała Agnieszka Paprota (36).

- 11 marca uczyli¶my się i utrwalali¶my kujawskiego kujawiaka oraz wprowadzili¶my do niego nowe elementy. Trochę czasu po¶więcili¶my również bardzo już rzadko tańczonemu szorcowi. Zagrał na skrzypcach Rafał Mi¶ta, a przybasował mu Witek Wojciechowski (26).

- 18 marca przygotowywali¶my się do wtorkowej imprezy na ¦więtego Józefa. Zwyczajowo takie imprezy były ponoć organizowane w ¶ródpo¶ciu od czasów X. Józefa Poniatowskiego, który był ¶wietnym tancerzem. Uczyli¶my się oberków, polek oraz fokstrotów, a także walczyków. Zagrali: Witek Wojciechowski (skrzypce, bębenek), Antek Hasso-Agopsowicz (harmonia trzyrzędowa, bębenek) i Marta Gotfryd (basy, bębenek). Były to zatem tańce kajockie, ale na imprezie miały się też pojawić melodie m.in z Kujaw i z okolic Dobrzelina. Po¶więcili¶my zatem chwilkę na obja¶nienie różnic w tańcu między tymi regionami (26).

- W Wielki Poniedziałek i w Lany Poniedziałek (25 marca i 1 kwietnia) warsztatów nie było.

- 8 kwietnia były tańce warszawskie: polki, fokstroty, walczyki i tanga, a tańczyli¶my krokiem „z nogi”, „dwa na jeden” i „raz, dwa, trzy”. Szlagiery warszawskie zagrał Heniek Małolepszy na bandżo (38).

- 15 kwietnia zagrał Mateusz Niwiński (skrzypce) z Ig± Wasilewsk± (skrzypce), Asi± Sztuck± (basy) i Mateuszem Dobrowolskim (baraban). Były to melodie z regionu sannickiego od Józefa Ciastka i od Piotra Figurskiego. Uczyli¶my się oberków i dwóch odmian polek (31).

- 22 kwietnia były melodie i tańce z Suwalszczyzny. Z Tomkiem Pękal± na skrzypcach zagrał Ihar ®ałtkoŭ na barabanie. Na rozgrzewkę była kochaneczka, potem polki (galopka, trzęsiona i równa), walc i padespan zwany niekiedy podespańcem (32).

- 29 kwietnia grali dawno nieobecni ZWYKLI LUDZIE, czyli Joanna Strelnik (skrzypce) i Stanisław Strelnik (bębenek), tym razem z Witkiem Wojciechowskim (basy, ¶piew), który prze¶piewywał się z Agnieszk± Kalit± (¶piew zza okna). A zagrali mazurki z Nieznamierowic od Józefa Zarasia. Tańczyli¶my oberki (do mazurków) w wersji od rodziny Zarasiów (Jana, Mariana i Krystyny Laskowskiej z domu Zara¶) (38).

- 6 maja grali znowu ZWYKLI LUDZIE, czyli Joanna i Stanisław Strelnikowie, tym razem z Asi± Sztuck±. Zagrali mazurki od Kazimierza Mety z Gliny oraz mazurki i polki od Józefa Fiderka i Władysława Koperkiewicza z okolic Kra¶nicy. Porównywali¶my więc repertuar taneczny i muzyczny z pogranicza rawsko-opoczyńskiego (32).

- 13 maja uczyli¶my się głównie kujawskiego kujawiaka. Na chodzonego i oberka po¶wiecili¶my tylko maleńki fragment warsztatów. Zagrali – na skrzypcach: Rafał Mi¶ta, a na basach (w tym przez chwilę na mazankach): Agnieszka Paprota (33).

- 20 maja potańczyli¶my kieleckie oberki i polki, a na koniec jeszcze mazur-polkę. Repertuar, głównie od Wincentego Jamioła i Zygmunta Jakubowskiego, zagrali: Katarzyna Andrzejowska (skrzypce), Marysia de Latour (basy) i Franek de Latour (baraban) (36).

- 27 maja tańczyli¶my tańce z południowo-wschodniego Mazowsza, z okolic Mińska Mazowieckiego, Otwocka i Kołbieli: oberka, trojaka, drabana, polkę i jeszcze kowala. Na trzyrzędowej harmonii pedałowej zagrał Piotr Dorosz, a na bębenku przygrał mu Witkiem Wojciechowskim (37).

- 3 czerwca uczyli¶my się kujawiaka z Kujaw. Tym razem do warsztatów przygrało nam NAPIĘCIE w składzie: Łukasz Nizik – skrzypce, Maria Nizik – baraban i Ania Blachowska – basy (52).

- 10 czerwca był dwunastoosobowy skład WLOD, czyli Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta. A zagrała melodie roztoczańskie: oberki, polki (do trzęsionej, równej i uginanej), walczyki i fokstroty duży skład będzie 10 czerwca. Z racji spodziewanego zagęszczenia, zarówno ze strony orkiestry jak i uczestników, warsztaty odbyły się na dechach przy Rotacyjnym Domu Kultury (52).

- 17 czerwca była niespodzianka – TAŃCE RZESZOWSKIE. Kapela w składzie: Adrian Laskowski na cymbałach i Marcin Chrzanowski na skrzypcach (i ze ¶piewem); zagrała na warsztatach po raz pierwszy. Uczyli¶my się tańców głównie w wersji z Zagorzyc: okółki, sztajerka, wywodzonego, polki przez nogę i trampolki (48).

- 24 czerwca BYŁY TAŃCE KAJOCKIE. W zasadzie taniec, bo skupili¶my się na oberku. Zagrali w różnych konfiguracjach: Franek Stalęga (harmonia trzyrzędowa, skrzypce), Witek Wojciechowski (skrzypce, baraban), Franek de Latour (baraban, skrzypce) i Antek Hasso‐Agopsowicz (harmonia trzyrzędowa, skrzypce) (30).

- 1 lipca zakończyli¶my semestrzyk tańcami białoruskimi. Były polki i różne tańce figurowe. Zagrała Kapela Bliska, a spotkanie poprowadziła Alena Leszkiewicz (38).


 

 
Pokrewne linki
 · Więcej o Warsztaty
· Napisane przez ajdac


Najczę¶ciej czytany artykuł o Warsztaty:
''Tkanina'' - zajęcia dla dzieci

  

Oceny artykułu
 
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Po¶więć chwilę i oceń ten artykuł:

Wy¶mienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


  

Opcje
 
 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wy¶lij ten artykuł do znajomych  Wy¶lij ten artykuł do znajomych

  

Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona główna