WIELKA ZABAWA WĘGIERSKO-POLSKA
Data: 01-09-2006 o godz. 13:15:57
Temat: Impreza


Przyjdź popatrzeć, posłuchać, pośpiewać i potańczyć.
Serdecznie zapraszamy na zabawę z zespołem PIPACSOK i Kapelą z Milanówka.Warszawa, DK Rakowiec, Wiślicka 8 - 12 września 2006, godz. 19.00

Grupa Tańca Tradycyjnego PIPACSOK (Maki) należy do najlepszych i najciekawszych w Siedmiogrodzie (Rumunia). Powstała w 1987 r. Prezentuje węgierski folklor taneczny głównie z Kraju Szeklerów. W repertuarze Maków znajdują się tańce wykonywane w manierze niezmienionej - tradycyjnej, jak również opracowane programy na potrzeby tanecznych spektakli teatralnych. Zespół wielkrotnie tańczył w Rumunii i na Węgrzech, a także w Szwajcarii, Niemczech, Francji, Stanach Zjednoczonych i innych krajach. Do Warszawy grupa przyjeżdża wracając z występów w Szwecji.
Dzięki działalności Pipacsok i związanych z nimi tancerzy w całym regionie rozwinęło się wiele szkolnych i wiejskich grup tanecznych oraz 2 zespoły zawodowe. Pipacsok corocznie, od 12 lat, organizuje Szeklerski Tabor Tańca w Felsösófalva (Ocna de Sus). Innym ważnym zajęciem jest zbieranie tradycyjnego dziedzictwa kulturowego Siedmiogrodu, szczególnie niematerialnego – pieśni, muzyki i tańców.
Dyrektorem artystycznym i choreografem grupy jest László Csaba

Nazwa "Kapela z Milanówka" pojawiła się przy okazji udziału na Festiwalu "Nowa Tradycja" 1999 r. Jądro zespołu tworzą Katarzyna Andrzejowska-de Latour wraz z Danielem de Latour. Związani są ze środowiskiem Stowarzyszenia "Dom Tańca". Pojawiają się i grają często na zabawach, na warsztatach tanecznych, oraz na potańcówkach, weselach i innych imprezach kulturalnych. Są współorganizatorami Taborów Domu Tańca. Koncertowali w kraju i za granicą (Francja, Hiszpania i Portugalia).
Na repertuar Kapeli składa się wiejska muzyka taneczna - przede wszystkim oberki i polki z Polski centralnej. Grają też przedwojenne tanga, fokstroty i walce w wersji wziętej od wiejskich kapel weselnych. Nie uczą się z nut, tylko bezpośrednio od najstarszych wiejskich muzykantów. Korzystają też z nagrań archiwalnych.

wstęp: 10 zł

Serdeczie prosimy o przyniesienie różnych dóbr konsumpcyjnych tradycyjnej polskiej kuchni, którymi moglibyśmy ugościć Maki: ciast (makowca), ciasteczek, pierożków, wiejskiej kaszanki i kiełbasy, oraz innych frykasów.

Artykuł jest z Dom Tanca
http://www.domtanca.art.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.domtanca.art.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=232