POSTKARNAWAŁ w Lublinie
Data: 21-03-2008 o godz. 18:11:03
Temat: Info


W programie St Fijałkowski - pieśni z Roztocza, Kapela St. Głaza, Kapela Braci Dziobaków oraz postkarnawałowa maskarada Złych Aspektów. 27 marca, 19.00, Lublin ul. Grodzka 14 (wejście od ul. Ku Farze)

pieśń
Stanisław Fijałkowski z Chrzanowa
stare pieśni z Roztocza

muzyka i taniec
Kapela Stanisława Głaza z Dzwoli
Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej
oberki, polki, podróżniaki – lubelskie, radomskie, destymflandzkie

teatr?
POSTkarnawałowa maskarada Złych Aspektów


Zapraszają:
TOWARZYSTWO DLA NATURY I CZŁOWIEKA
ul Głęboka 8A 20-612 Lublin tel/fax 081/743-71-04 e-mail oikos@eko.lublin.pl www.ekolublin.pl

przy współpracy
Zarządu Głównego Stowarzyszenia Stwórców Ludowych
www.zgstl.pl

wstęp wolny- Ilość miejsc ograniczona wielkością sali (pierwszeństwo po zgłoszeniu na oikos@eko.lublin.pl)

........................................................................
Adwent, kolęda, karnawał,ostatki, post i Wielkanoc, która kończy okres, będący w tradycyjnej kulturze wsi chyba „najgęstszym” fragmentem rocznego cyklu, kiedy dni radosnego rozpasania przeplatane są długimi tygodniami postu, a każdemu przypisane są inne pieśni i muzyka. Czasem, jak w tym roku, karnawał jest niesprawiedliwie krótki. Potrzebny jest postkarnawał. Zapraszamy.

Stanisław Fijałkowski ( ur. 1928, Chrzanów, Roztocze) – śpiewak z muzykalnej rodziny, zwłaszcza matka (Anastazja) i babka (Marianna) były wybitnymi śpiewaczkami. Za młodu kolędował z „Herodami”. Rolnik i urzędnik GS, członek Straży Pożarnej. Laureat wielu nagród (m.in „Baszta” na Festiwalu w Kazimierzu – 2007)

Stanisław Głaz urodził się i mieszka w Dzwoli. Pochodzi z bardzo muzykalnej rodziny. Gry na skrzypcach nauczył go ojciec. Jest jednym z ostatnich, a jednocześnie jednym z najwybitniejszych wiejskich skrzypków z regionu janowskiego. W repertuarze ma autentyczne melodie podróżniaków, polek, oberków, walczyków. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród m.in. Nagroda im. Oskara Kolberga w 2000r. Wraz z nim przygrywać będzie Zbigniew Butryn muzykant, pasjonat lokalnej tradycji, członek Kapeli Dudków ze Zdziłowic, grający m.in na zrekonstruowanym przez siebie zapomnianym instrumencie – suce biłgorajskiej (skrzypce, suka biłgorajska)oraz Bronisław Rawski (bębenek) i Krzysztof Butryn (bębenek, basy).

Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej
skrzypce, basy, bebenek obręczowy - muzycy młodego pokolenia, zajmujący się kontynuacją i rekonstrukcją polskich tradycji muzycznych

Kolęda aż po Ostatki to realizowany pod auspicjami Towarzystwa dla Natury i Człowieka projekt, zakładający studyjną pracę muzyczno- teatralną bazującą na tradycji cyklu noworoczno- karnawałowego. Uczestnicy przygotowali m.in. wyprawę kolędniczą w okolice Janowa Lubelskiego, spotykali się z wiejskimi muzykami i śpiewakami.
Maskarada Przełamania . W ramach projektu cykl warsztatów ruchowych, głosowych, plastycznych poświęcony był poszukiwaniu teatralnego języka improwizacji w duchu karnawałowego „upside down”. Ze specjalną dedykacją dla Zbyluta.

Scena In Crudo to cykl otwartych spotkań – koncertów prezentujących unikalne zjawiska tradycyjnej muzyki podane możliwie „na surowo”. Studio In Crudo to formuła laboratoryjnej pracy nad poznaniem, dokumentacją i poszukiwaniem formy kontynuacji tradycji muzycznych.Artykuł jest z Dom Tanca
http://www.domtanca.art.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.domtanca.art.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=332