Bałtyckie Warsztaty Tańców Tradycyjnych „Dźwięki Północy”
Data: 18-06-2008 o godz. 11:03:35
Temat: Info


W imieniu Nadbałtyckiego Centrum Kultury zapraszamy na pierwsze Bałtyckie Warsztaty Tańców Tradycyjnych – w programie tańce duńskie, estońskie, szwedzkie i polskie.

Bałtyckie Warsztaty Tańców Tradycyjnych Dźwięki Północy to unikalne spotkanie z tradycją taneczną regionów Danii, Estonii i Szwecji. Bogactwa tej tradycji można w pełni doświadczyć jedynie poprzez aktywne uczestnictwo w sytuacji tanecznej i wspólną zabawę. Dlatego zapraszamy do nauki tańca z towarzyszeniem muzyków. Obecność kapeli pozwoli na odtworzenie naturalnej sytuacji tanecznej oraz poznanie relacji, jakie tworzą się pomiędzy osobami w parze, tancerzami na sali oraz tancerzami a muzykami.
Do udziału w projekcie zaproszono nauczycieli tańca dobrze znających tradycję taneczną, którzy posiadają wykształcenie akademickie w tym zakresie, a ponadto prowadzili indywidualne wyprawy badawcze w regiony, gdzie tradycja taneczna jest wciąż żywa.

Tańce szwedzkie
prowadzenie: Anna Öberg, Petra Eriksson i Anton Schneider związani z ruchem domów tańca w Sztokholmie. Muzycy: Erik Rydvall (nykelharfa), Magnus Zetterlund (mandolina).

Tańce estońskie
prowadzenie Silver Sepp i Kadri Lepasson z Estońskiego Centrum Muzyki Tradycyjnej (Eesti Pärimusmuusika Keskus). Muzycy: Kadri Lepasson (akordeon), Eeva Lindal (skrzypce), Johanna-Adele Jüssi (skrzypce).

Tańce duńskie
prowadzenie Christian Thorvaldsen i Rikke Rasmussen. Muzycy: Kristian Bugge (skrzypce) i Peter Eget (akordeon).

Warsztaty zakończy Noc Tańca w Centrum św. Jana w Gdańsku – całonocna zabawa przy muzyce tradycyjnej granej na żywo, otwarta dla szerokiej publiczności. Do tańca grać będą zaproszeni na warsztaty muzycy, a skandynawscy tancerze będą aniomować zabawę. Tańce polskie pojawią się za sprawą kapeli w składzie: Bartosz Niedźwiecki (skrzypce), Janusz Prusinowski (akordeon), Piotr Zgorzelski (baraban) oraz tancerzy – Katarzyny Staniszewskiej i Patryka Wernio.

Szczegóły:
Czas: 29 lipca wtorek – 1 sierpnia piątek.
Miejsce: Gdańsk.

Każda osoba będzie miała możliwość uczestniczenia we wszystkich zajęciach z każdą z grup prowadzących (szwedzką, estońską i duńską). Łącznie warsztaty będą trwać około 6 godzin dziennie, od 10.00 do 18.00 z przerwą na obiad.
Koszt warsztatów – 120 zł (w przypadku zgłoszenia i wpłaty do 1 lipca), 150 zł (po 1 lipca).
Nie zapewniamy noclegów i wyżywienia. Istnieje możliwość rezerwacji tanich noclegów w akademikach.
Zapisy i informacje: Małgorzata Bujak

BAŁTYCKIE WARSZTATY TAŃCÓW TRADYCYJNYCH DŹWIĘKI PÓŁNOCY obywają się w ramach Festiwalu Muzyki Inspirowanej Folklorem Dźwięki Północy, Gdańsk 29 lipca – 1 sierpnia 2008
Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury, Gdańsk www.nck.org.pl
Partnerem warsztatów jest Stowarzyszenie „Dom Tańca” z Warszawy

Koordynator warsztatów: Małgorzata Bujak
Koordynator Festiwalu Dźwięki Północy: Aleksandra Kminikowska.Artykuł jest z Dom Tanca
http://www.domtanca.art.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.domtanca.art.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=358