Tańców na dechach nad Wisłą ciąg dalszy
Data: 04-08-2009 o godz. 19:44:21
Temat: Impreza


Dom Tańca wspólnie z Fundacją Ja Wisła i Fundacją Czas Tradycji zaprasza na cotygodniowe imprezy taneczne w Porcie Czerniakowskim . Przez całe wakacje do 4 września można potańczyć „na dechach” nad Wisłą: w każdy piątek od godz. 18.00 do 22.00.
Poniżej podajemy harmonogram zabaw na sierpień:


7 sierpnia: PKS czyli Podróżniczy Kolektyw Skrzypcowy Stowarzyszenia „Tratwa” z mistrzem Janem Gacą
PKS tworzą młodzi ludzie z różnych miast zainteresowani praktycznym poznawaniem polskiej tradycyjnej muzyki skrzypcowej. Jedną z misji PKS-u jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, czy muzyka tradycyjna może być nadal praktykowana, a nie prezentowana. Pomysłem na to jest np. tworzenie sytuacji, w których nie ma ani widzów, ani sceny, tylko wszyscy stają się uczestnikami-współtwórcami. Niezwykłe znaczenie miało dla nich spotkanie z radomskim skrzypkiem Janem Gacą. A o panu Janie można by dużo opowiadać... Przyjdźcie, zobaczcie i potańczcie.

14 sierpnia: Kwartet Wiejski
tworzą rodziny Hałasów i Wasilewskich. Ich muzyczno-taneczne podróże w czasie i przestrzeni śladami ludowych grajków polskich, żydowskich, cygańskich – od wielkopolskich, mazowieckich i mazurskich wiosek na Bukowinę, w Karpaty, poprzez Rumunię i Węgry aż po Bałkany, Włochy, Francję – są dopełnieniem pejzażu europejskiej wsi. Pojawiające się w trakcie zabawy improwizacje – impresje muzyczne są pomostem pomiędzy współczesnym rozumieniem świata a dawnym pojmowaniem tradycji. Prowadzone przez Kwartet zabawy taneczne cechuje wysoka dynamika i duży przekaz energetyczny.

21 sierpnia: Kapela Praska
popularyzuje folklor Warszawy od 1988 r. Jest chyba jedną z najlepszych kapel po prawej stronie Wisły. Wykonuje głównie piosenki i ballady podwórkowe z Pragi oraz piosenki z okresu okupacji. Bliskie są jej też szlagiery z I poł. XX w. W repertuarze mają tanga, walczyki, fokstroty, sztajery i polki. Jest chyba także jedną z najpopularniejszych kapel wśród okolicznych mieszkańców. W tym roku zdobyła pierwsze miejsce na 31. Ogólnopolskim Przeglądzie Kapel Folkloru Miejskiego.

28 sierpnia: Kapela Esztenás
powstała w 2002 r. w Miszkolcu na Węgrzech, ale członkowie zespołu już w 1993 r. stworzyli Dom Tańca działający do dziś. Na ich repertuar składa się głównie folklor grupy etnicznej Csángó z regionu Mołdawii i Gyimes (oba regiony leżą na terenie obecnej Rumunii). Grają przede wszystkim muzykę taneczną, ogrywają festyny uliczne, targi, imprezy historyczne, prowadzą teatr uliczny i dom tańca dla dzieci.

Prowadzenie: Grzegorz Ajdacki, Piotr Zgorzelski

Na wszystkie imprezy wstęp wolny
i na wszystkich jest część warsztatowa, w czasie której można nauczyć się kroków tanecznych.

Projekt jest realizowany w ramach Festiwalu Sztuki nad Wisłą Przemiany 2009 dzięki wsparciu finansowemu m.st. Warszawy. Przemiany to nowe wydarzeni artystyczne i społeczne wynikające ze strategii przygotowań Miasta do uzyskania prestiżowego tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016.
Za pomoc w organizacji przyjazdu grupy węgierskiej do Polski serdecznie dziękujemy Węgierskiemu Instytutowi Kultury w Warszawie.







Artykuł jest z Dom Tanca
http://www.domtanca.art.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.domtanca.art.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=420