Warsztaty tańców tradycyjnych jesień 2022
Data: 08-10-2022 o godz. 15:32:46
Temat: Warsztaty


Wreszcie są!
Warsztaty tańców tradycyjnych – jesień 2022
Zaczynamy 10 października 2022 r.
co tydzień w poniedziałki od 20.00 do 22.00
w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej – Jazdów 3/20

19 grudnia były ostatnie warsztaty w tym sezonie. Uczyliśmy się tańców opoczyńskich: oberków w dwóch odmianach, polek w dwóch, a może nawet w trzech odmianach i mazur-polki. Zagrali Zwykli ludzie

Warsztaty są dla każdego: dla zaawansowanych, nieświadomych, średniaków, niezdecydowanych, nieśmiałych i radosnych. Po prostu wystarczy przyjść.

Prowadzenie: Grzegorz Ajdacki

Zrzutka po 10 zł na koszty bieżące AMT

- 10 października były tańce kajockie: mazurki i polki. Zagrali Witek Wojciechowski i Antek Hasso-Agopsowicz melodie od Józefa Kędzierskiego i od braci Gaców (16).
- 17 października zaprosiliśmy na oberki i polki z południowo-zachodniego Mazowsza z okolic Skierniewic. Melodie od Stanisława Klejnasa zagrali Piotr Kaznowski (skrzypce), Antek Hasso-Agopsowicz (basy) i Kuba Cieśla (baraban) (22).
- 24 października uczyliśmy się tańców z okolic Kołbieli, Mińska Mazowieckiego i Otwocka: oberka, trojaka, zająca, drabana. Na harmonii pedałowej grał Piotr Dorosz, a na bębenku obręczowym bębniła Karolina Podrucka (34).
- 7 listopada przygrywał Mateusz Kowalski z Grzegorzem Domańskim i pojawił się jeszcze Kazik Nitkiewicz, a uczyliśmy się tańców miejskich: polek (krokiem z nogi i galopki), walczyków (na dwa sposoby), fokstrotów, tang i kujawiaka (34).
- 14 listopada była zupełna nowość: melodie rzeszowskie, głównie z okolic Przeworska, zagrała kapela Trampolka w składzie: Hanna Manista (skrzypce, śpiew), Konrad Grzyb (klarnet), Adam Basara (cymbały rzeszowskie), Marta Markowicz (altówka), Rafał Pytko (kontrabas). Uczyliśmy się różnych polek (w tym podstawowego kroku polki, sarny, polki przeworskiej, zmienianej i wściekłej), walczyka, sztajerka, oberka, krakowiaka i oczywiście trampolki zwanej też tramelką. Było ciasno, ale się pomieściliśmy (35)
- 21 listopada znów była premiera: melodie z regionu radomskiego zagrała po raz pierwszy na warsztatach kapela Radoska: Darek Makuch na akordeonie, na skrzypcach Jakub Szwachła, a na barabanie Beata Smolik. Naukę poświęciliśmy oberkom (26).
- 28 listopada po długiej niebytności ponownie zagościła kapela od Torunia, czyli Rafał Miśta z Witkiem Wojciechowskim. Uczyliśmy się głównie kujawskich kujawiaków, a także oberków i mazurków (27).
- 5 grudnia tańczyliśmy tańce z Roztocza: oberki, polki (w dwóch odmianach: drobną i równą, a o trzecią odmianę – uginaną – zahaczyliśmy) i fokstroty. Zagrała nam Warszawsko Lubelska Orkiestra Dęta w dwóch ośmioosobowych składach (28).
- 12 grudnia, po długiej przerwie, wróciliśmy do nauki sieradzkich owijoków. Ograł je w składzie archaicznym Łukasz Nizik (na skrzypcach) z Asią Sztucką (na basach) i z Ulą Smykowską (na bębenku). Pod koniec warsztatów dla odmiany muzykanci zagrali rawskie oberki, dzięki czemu można było zauważyć różnice w melodiach z obu regionów i zatańczyć po rawsku (31).
- 19 grudnia były warsztaty tańców opoczyńskich: oberków w dwóch odmianach, polek w dwóch, (a nawet w trzech odmianach) i mazur-polki. Zagrali Zwykli ludzie w składzie: Joanna Strelnik, Stanisław Strelnik i Witek Wojciechowski na skrzypcach, basach i barabanie (21).






Artykuł jest z Dom Tanca
http://www.domtanca.art.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.domtanca.art.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=611