Warsztaty tańców tradycyjnych zima-wiosna 2023
Data: 09-01-2023 o godz. 15:40:22
Temat: Warsztaty


Uwaga, uwaga!
Zimowo-wiosenny sezon warsztatów tańców tradycyjnych w tym roku zaczynamy od 16 stycznia.

Spotykamy się co tydzień w poniedziałki od 20.00 do 22.00
w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej – Jazdów 3/20

Każdy może! Nawet gdy komuś się wydaje, że nie. A szczególnie, gdy ktoś myśli, że nie umie tańczyć. Właśnie dla takich ktosiów są warsztaty, choć również dla ktosiów trochę tańczących, jak również dla całkiem nieźle wirujących. Bez względu na… (dopiszcie sobie, co chcecie).

27 marca będą tańce miejskie warszawskie: polki (m.in. z nogi, galopki), walczyki, fokstroty, tanga. Przygra nam BONANZA.
UWAGA! Przypominamy, że 3 i 10 kwietnia, czyli w Wielki Poniedziałek i w Lany Poniedziałek warsztatów jak zwykle nie ma.



Zrzutka na koszty bieżące Ambasady: 10 zł

Warsztaty najprawdopobniej będą trwały do 26 czerwca 2023 r.

Prowadzenie: Grzegorz Ajdacki

- 16 stycznia, na pierwszym spotkaniu w cyklu, były tańce kajockie od rodziny Zarasiów z Nieznamierowic. Poświęciliśmy je oberkom. Zagrała Joanna Strelnik na skrzypcach z Witkiem Wojciechowskim na basach i Antkiem Hasso-Agopsowiczem na bębenku (34).

- 23 stycznia, podobnie jak tydzień wcześniej, uczyliśmy się oberków kajockich, tym razem od Józefa Kędzierskiego z Rdzuchowa. Zagrali Antek Hasso-Agopsowicz (skrzypce, bębenek), Witek Wojciechowski (bębenek, skrzypce) i Marta Gotfryd (basy) (38).

- 30 stycznia uczyliśmy się oberków i polek z południowo-zachodniego Mazowsza. Kawałki od Stanisława Klejnasa z Raducza zagrali: Piotr Kaznowski (skrzypce), Asia Sztucka (basy) i Kuba Cieśla (baraban) (30).

- 6 lutego tańczyliśmy KUJAWIAKA, czyli chodzonego, kujawiaka (właściwego) i oberka. Zagrał Rafał Miśta na skrzypcach z Witkiem Wojciechowskim na basach (34).

- 13 lutego miała miejsce SENSACJA-REWELACJA! Po raz pierwszy na warsztatach były tańce kaliskie: czyli oberki, z owijokiem i polki (cztery wersje). Dla porównania zaczęliśmy jednak od sieradzkich owijoków. Zagrał Mateusz Raszewski (na skrzypcach) z Ulą Smykowską (na bębenku) (42).

- 20 lutego tańczyliśmy kujawskie kujawiaki, w tym oberka, tzw. kujawiaka właściwego i chodzonego. Mimo że dopiero co były, duże zapotrzebowanie wymaga częstych ćwiczeń (zwłaszcza przed wtorkową, ostatnią przed postem, imprezą kujawiakową). A grał Rafał Miśta (na skrzypcach) z Witkiem Wojciechowskim (na basach) i gościnnie w ramach ćwiczeń warsztatowych Tomek Puchalski (40).

- 27 lutego, po długiej przerwie, zagościły w naszych butach powiślaki i zawiślaki oraz polki spod Maciejowic. Zagrali je Wiktor Porakowski (harmonia trzyrzędowa, skrzypce) z Ulą Smykowską (bębenek) (28).

- 6 marca była nowość: łęczyckie i łowickie kujawiaki/kujony. Na koniec dla szybkiego porównania były kujawiaki kujawskie. Zagrało Napięcie: Łukasz Nizik (skrzypce), Maria Nizik (baraban) i Patryk Petersson (basy) (30).

- 13 marca tańczyliśmy tańce z południowo-wschodniego Mazowsza, z okolic Mińska Mazowieckiego, Otwocka i Kołbieli: oberki, trojaka, zająca, kajduka oraz polkę. Zagrał Piotr Dorosz z Mateuszem Dobrowolskim (34).

- 20 marca pouczyliśmy się oberków kajockich od Rdzuchowa, przy muzyce od Józefa Kędzierskiego. Staraliśmy się zrozumieć jeden ze starszych stylów tańca z tamtych okolic. Grała kapela w składzie: Antek Hasso-Agopsowicz (skrzypce, bębenek), Witek Wojciechowski (skrzypce, bębenek) i Marta Gotfryd (basy)







Artykuł jest z Dom Tanca
http://www.domtanca.art.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.domtanca.art.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=612